Çin’de zorunlu fazla mesai kalkabilir

0

zorunlu fazla mesai

Çin’de zorunlu fazla mesai çalışanların tepkilerine neden oluyor. 996 olarak nitelendirilen bu çalışma yöntemine son verilebilir.

Çin’de zorunlu fazla mesai için tepkiler artıyor

TikTok sahibi ByteDance’in bazı çalışanlarının maaşlarında, iki haftada bir altı gün çalıştırma politikasını sonlandığı için yüzde 17’lik düşüş yaşandı. Kimliğinin açıklanmasını istemeyen ByteDance ürün müdürü pozisyonundaki bir çalışan, iş yükünün düşmediğini ancak maaşında azalma olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz on yıl boyunca Çinli teknoloji firmaları, haftanın 6 günü sabah 9’dan akşam 9’a kadar çalışmak anlamına gelen yorucu bir iş kültürü olan “996” ile biliniyordu. Çin’de onur nişanı olarak nitelendirilen bu yöntem, ABD ve Avrupalı rakiplerine göre rekabet avantajı olarak görülüyordu.

Çin yasaları, çalışanların hafta sonları fazla mesai için iki katı ücret ve resmi tatillerde üç katı ücret alma hakkına sahip olduğunu şart koşuyor. Ancak uygulamada bu pek de gerçek olmuyor.

ByteDance, sosyal medyada geniş çapta tartışılan maaş kesintisi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Teknoloji sektöründeki bazı işçiler, neredeyse iki yıl önce, kapsamlı düzenleyici reformlarla ilerlerken sosyalist değerleri ve işçi haklarını teşvik etmek için yetkililerden destek alan bir hareket olan 996’ya karşı geri adım atmaya başladı. Çin’in üst mahkemesi geçen ay 996’yı yasadışı ilan etti. Dolayısıyla Çin’de çalışma hayatında önemli bir değişiklik yaşanacak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>