Techinside Google News
Techinside Google News

Cisco iş gücünü yüzde 5 azaltacağını doğruladı

Kurumsal ürün ve servis satış geliri düşen Cisco, yeniden yapılanma çerçevesinde 4.200'den fazla çalışanıyla yollarını ayırıyor

Ağ çözümleri devi Cisco için işler pek yolunda gitmiyor. Yeniden yapılanmaya giden firmanın binlerce kişiyi işten çıkarmayı planladığı iddiası doğrulandı. Şirket %5’lik istihdam küçülmesi planladığını açıklarken bu rakam Aralık 2023 sonunda istihdam ettiği 84.900 kişilik personel sayısına göre yaklaşık 4.245 pozisyona denk geliyor.

Cisco, 27 Ocak’ta sona eren 2023 mali yılının 2. çeyreğine ait finansal sonuçlarını raporladı. Firmanın gelirleri bir sene önceki aynı döneme kıyasla yaklaşık %6 oranında azalarak 12,8 milyar dolar olarak gerçekleşirken net kâr ise yine bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %4 civarında azalarak 2,6 milyar dolar oldu.  CEO Chuck Robbins, bazı müşterilerin hala Cisco’dan satın aldıkları stokları eritmeye çalıştıklarını söyledi ve “şu anda üzerinde çalıştıkları 20 haftadan fazla envanter olduğu” tahmininde bulundu. Bu, Cisco’nun talebi karşılamak için yeterli kit üretecek bileşenlere sahip olmadığı iki yıl öncesine göre ciddi bir satış düşüşü anlamına geliyor.

- Advertisement -

Cisco yatırımcılar ve analistlerle yaptığı konferans görüşmede içinde bulunduğumuz çeyrek için önceki tahminlerini 53,8 milyar dolar ile 55 milyar dolar arasından 51,5 milyar dolar ile 52,5 milyar dolar arasına düşürmeye karar verdi. CEO Chuck Robbins “Makro ortam açısından, yüksek belirsizlik seviyesi nedeniyle anlaşmaların daha dikkatli ve titiz bir şekilde incelendiğini görüyoruz. Bunu müşterilerimizden duydukça, tahminlerimiz ve beklentilerimiz konusunda daha temkinli olmamız gerekiyor” diyor.

Teknoloji firmalarında işten çıkarmalar sürüyor

Analistler Cisco’nun aldığı yeniden yapılanma kararının maliyet kesintisi anlamında önemli bir fark yaratabileceğini zira Amazon, Facebook, Google gibi devlerin de son 1 yıl içinde ciddi bir işten çıkarma furyası ile kârlılıklarını koruduğu ve artırdığı görüşündeler. İşten çıkarma furyası irili ufaklı neredeyse tüm teknoloji firmalarında yaygın olarak devam ederken toplam 130 teknoloji şirketi 2024’ün sadece ilk ayında toplam 32.576 çalışanıyla yollarını ayırmış durumda.

Buna karşın Cisco bir yandan da işten çıkarmalar nedeniyle kıdem tazminatı ve diğer masraflardan oluşan 800 milyon dolarlık bir maliyete maruz kalacak. Analistler söz konusu meblağın büyük bir bölümünün hemen değil önümüzdeki yıl muhasebeleştirilebileceğini söylüyorlar. Ancak kesin olan şey, Cisco’nun satışlarında henüz bir artış olmadığı ve kurumsal teknoloji harcamaları yapay zekâ çözümleri gibi başka alanlara kaydığı sürece de ağ çözümleri devinin zorlanmaya devam edebileceği gerçeği.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir