Clash of Clans ne kadar kazanıyor?

1

Basit bir mobil oyun geliştirip Clash of Clans gibi voliyi vurmak, karikatürlere bile konu olan, milenyum kuşağının en büyük hayalidir. Oysa pazarlama şirketi Swrve tarafından yayınlanan yeni rapora göre bu hayali gerçeğe dönüştürme şansı binde bir bile değil.

Mobil kullanıcıların harcama alışkanlıklarına ışık tutan araştırmada Şubat ayı boyunca oynaması ücretsiz olan 40 oyunu ve 20 milyonun üzerinde kullanıcıyı değerlendiren şirket, oyuncuların sadece yüzde 0,19’unun oyuna para harcadığını ortaya çıkardığı. Diğer bir deyişle free-to-play modeliyle oyun geliştirenler, her bin kullanıcının ikisinden bile para kazanamıyor. İndirdiği F2P oyunları hiç para ödemeden oynayan yüzde 99,81’lik dev bir kitle bulunuyor.

clash of clans

Oyuncudan kazanamayınca: “Şimdi reklamlar”

Elbette mobil geliştiriciler için tek gelir kaynağı doğrudan oyuncudan alınan ücretler değil. Candy Crash veya Flappy Bird gibi hiçbir ücret ödemeden aylarca oynayabileceğiniz yapımlar, sık aralıklarla reklam görüntülüyor ve buradan da kayda değer bir gelir elde ediyor. Yine de oyunların asıl hedeflediği kitleden sadece yüzde 0,19 oranında maddi dönüş sağlamak motivasyon kırıcı olsa gerek.

Üstelik bu “binde 1,9’luk” kitlenin aylık harcama sıklığı da umut vadedici türden değil. F2P oyunlara para ödeyen bu küçük kullanıcı topluluğunun yüzde 64’ü ayda sadece bir defa oyun içi satın alım yapıyor. Ayda beş ya da daha fazla kez ödeme yapan grup ise yüzde 6,5 ile sınırlı. Binde 1,9’u yüzde 6,5 ile çarpınca ortaya çıkan oran milli piyangonun size çıkma ihtimaline oldukça yakın.

flappy bird

İşin sırrı: milyonlarca mobil oyuncu

Mobil uygulama mağazalarında “en çok ciro yapanlar” sekmesine girdiğinizde, ilk beş uygulamanın Clash of Clans, Mobile Strike, Game of War gibi oynaması ücretsiz oyunlar olduğunu göreceksiniz. Bu tabloyu sağlayan ise bu oyunları milyonlarca kullanıcının oynaması. 10 milyonun üzerinde oyuncusu olan bir F2P oyun için “binde biri” bile baz alsanız ortaya her ay ödeme yapan on binlerce kullanıcı çıkıyor.

10 milyar dolarlık mobil oyun sektörünü binde bir alım yapan bir kullanıcı kitlesi büyütebilir mi? Swrve yıldan yıla büyümenin yeterli olmadığına dikkat çekiyor ve geliştiricilerin ayakta kalabilmek için oyun içi satın alımlara daha fazla odaklanması gerektiğini belirtiyor. Bizim gönlümüzden mobil uygulama mağazalarının reklam yığılı ve sürekli para isteyen F2P oyunlar yerine, bir defa ücretini ödeyip sonrasında gönlümüzce oynayabildiğimiz eski tip iş modeline dönülmesi yatıyor. Ancak bir yandan sürekli artan mobil oyuncu kitlesi, öte yandan reklam gelirleri ile bunun gerçekleşmesi oldukça zor.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>