Intel ve Google güçlerini birleştirdi: Mobil cihazlarla hava durumu tahmini

0

ClimaCell

İşlemci devi Intel ile arama motoru devi Google, ClimaCell hava durumu tahmini projesi için bir araya geldi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) mezun olan 3 öğrencinin tasarladığı bu iş modeli mobil cihazlardan yararlanıyor.

Spotify ikinci çeyrek raporu yayınlandı

ClimaCell hava durumu tahmini projesi hayata geçirildi

2015 yılında kurulan Amerikan hava durumu teknolojisi şirketi, kablosuz iletişim ağlarını hava durumu sensörleri olarak kullanıyor. Gerçek zamanlı tahminlerde bulunmak üzere tasarlanan bu proje Intel ile Google’ın ilgisini çekmeyi başardı.

Mobil cihazlarda bulunan bağlantı kalitesi havadaki nem oranından etkileniyor. Buradan yola çıkarak bir iş modeli kuran MIT mezunları, bundan böyle Google’ın veri toplama ve depolama adına kullandığı bulut teknolojisinden yararlanacak.

Intel’in Xeon Scalable işlemcileri Google’ın bulut servisine yardımcı olacak. Bu üç şirket, dünyanın en ayrıntılı mikro hava durumu verilerini elde etmeye çalışacak ve bu konuda hiçbir hata yapmamaya özen gösterecek. Kablosuz sinyaller, İnternet’e bağlı olan otomobiller, uçaklar, uçangözler (drone) ve en az iki cihazın birbiri ile iletişim kurmasını sağlayan IoT teknolojileri, ClimaCell’in en büyük veri kaynakları olarak nitelendiriliyor.

ClimaCell hava durumu tahmini

5 yıllık firma, hava durumu tahmini yapmak için topladığı verileri 2. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcileri sayesinde daha verimli bir şekilde analiz edebilecek. Kendisinin uygulama programlama arayüzü (API) Google’ın bulut teknolojisi ile uyumlu (entegre) bir şekilde çalışacak.

Bu iş ortaklığı aracılığı ile elde edilen yüksek performanslı bilgi işlem teknolojileri, yapay zekânın da yardımıyla veri kümelerinin ClimaCell’in bünyesinde barındırılması için kullanılacak. Intel tarafından yayımlanan basın açıklamasında adı belirtilmeyen bir hava yolu şirketinin, ClimaCell sayesinde aylık 50 bin dolar tasarruf ettiği belirtildi.

Intel, bu projedeki rolünü mikro hava modellemeleri ve mikro hava durumu tahminleri için çok önemli olan yazılımsal desteği vermek olarak açıkladı. ClimaCell, bu projenin devam ettirilebilmesi için ihtiyaç duyduğu yüksek performanslı araçlara Intel’in yardımıyla ulaşabileceğini düşünüyor.

ClimaCell hava durumu tahmini projesi

ClimaCell hava durumu tahmini projesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>