Cumhurbaşkanlığı: Kurumsal olmayan hesaplardan kurumsal iletişim yapmayın

0

Office güvenlik

Genelgeyle kamu kurum ve kuruluşlarının bilgi ve iletişim güvenliğinde uyması gerekenler açıklanyor

Cumhurbaşkanlığı kurumsal olmayan kişisel e-posta adreslerinden kurumsal iletişim yapılmamasını istedi. Ayrıca kurumsal e-postalar kişisel amaçlarla (özel iletişim, kişisel sosyal medya hesapları vb.) kullanılmayacak.

Cumhurbaşkanlığı Bilgi ve İletişim Tedbirleri Genelgesi yayımlandı. 6 Temmuz tarihli Resmî Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede, kamu kurum ve kuruluşlarında veri güvenliğinin sağlanması amacıyla alınması gereken tedbirler aktarılıyor.

21 maddelik  genelgeden dikkat çeken maddeleri paylaşıyoruz:

– Nüfus, sağlık ve iletişim kayıt bilgileri ile genetik ve biyometrik veriler gibi kritik bilgi ve veriler yurtiçinde güvenli bir şekilde depolanacak.

– Kamu kurum ve kuruluşlarına ait veriler, kurumların kendi özel sistemleri veya kurum kontrolündeki yerli hizmet sağlayıcılar hariç bulut depolama hizmetlerinde saklanmayacak.

-Mevzuatta kodlu veya kriptolu haberleşmeye yetkilendirilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar hariç olmak üzere, mobil uygulamalar üzerinden, gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmayacak.

– Sosyal medya ve haberleşme uygulamalarına ait yerli uygulamaların kullanımı tercih edilecek.

– Kişisel olarak kullanılanlar da dâhil olmak üzere kaynağından emin olunmayan taşınabilir cihazlar kurum sistemlerine bağlanmayacak.

-Endüstriyel kontrol sistemlerinin internete kapalı konumda tutulması sağlanacak, söz konusu sistemlerin internete açık olmasının zorunlu olduğu durumlarda ise gerekli güvenlik önlemleri alınacak.

-Kurumsal olmayan şahsî e-posta adreslerinden kurumsal iletişim yapılmayacak, kurumsal e-postalar şahsî amaçlarla kullanılmayacak.

-Haberleşme hizmeti sağlamak üzere yetkilendirilmiş işletmeciler Türkiye’de internet değişim noktası kurmakla yükümlü. Yurtiçinde değiştirilmesi gereken yurtiçi iletişim trafiğinin yurtdışına çıkarılmamasına yönelik tedbirler alınacak.

– İşletmeciler tarafından, kritik kurumların bulunduğu bölgelerdeki veriler, radyolink ve benzeri yöntemlerle taşınmayacak, fiber optik kablolar üzerinden taşınacak.

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>