Defne’den 3 milyon 150 bin dakikalık hizmet

0

Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu
Defne Telekomünikasyon Genel Müdürü Oğuz Haliloğlu

20’den fazla ülkede, 25 mobil operatörle çalışan Defne Telekomünikasyon ile işbirliği sonucu çağrı merkezi ve IVR sistemlerini tümüyle yenileyen Kuzey Kıbrıs Turkcell, müşterilerine birçok işlemini mobil telefonları üzerinden ücretsiz yapabilme imkanı sunuyor.

Defne Telekomünikasyon’un sunduğu sistemin temel hedefi müşterilerine zamandan tasarruf sağlayarak, yaşamı kolaylaştırmak.  2013 yılı başında Defne Telekomünikasyon’un çağrı merkezi ve IVR sistemleriyle tamamen yenilenen Kuzey Kıbrıs Turkcell müşteri hizmetleri, 2014 yılında ‘Mini IVR sistemi’ de eklenerek müşterilerine en çok kullanılan hizmetlere doğrudan ulaşma imkanı veriyor. Bu sayede Kuzey Kıbrıs Turkcell operasyonel giderlerini azaltırken, kayıp çağrıları yok ederek müşteri memnuniyetini de artırıyor.

Defne Telekomünikasyon’un kurduğu sistem ile müşteri temsilcisine gerek olmadan yapılabilecek işlemler arasında Fatura ve Güncel Bakiye Bilgisi öğrenebilme, Fatura Kontrol Servis aboneliği, Limit yükseltme ve iptali, PUK bilgisi öğrenme, Heryöne, Gold ve Platinum Tarifelerde değişiklik yapabilme, Kontör Transfer, 10.000 SMS Paketi başlatabilme, Türkiye ve Dünya Paketi, Yurtdışı Roaming Paketi, Türkiye Roaming Paketi, Nar Paketi, Turist Paketi abonelikleri başlatabilme, Cepten ve Bilgisayardan İnternet Paket aboneliği ve Facebook Paketi başlatabilme gösterilebilir. Gerektiğinde Kuzey Kıbrıs Turkcell’in ihtiyaçları doğrultusunda kolay ve hızlı bir şekilde yeni hizmetler eklenebiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>