Dijital ödemede rekabet kızışıyor

0

apple-pay-cloverDijital ödeme sistemleri yeni bir buluş değil. PayPal benzeri web tabanlı sistemlerden, cep telefonları için NFC tabanlı sistemlere kadar çok sayıda seçenek uzun zamandır hizmet vermeye devam ediyordu.

Ancak Apple’ın Apple Pay hizmetini, çok sayıda üye iş yeriyle birlikte hizmete açmasının ardından dijital ödeme imkanları pratik kullanıma girmiş oldu. Google’ın Android sistemine sahip telefonlar, Google Cüzdan hizmetiyle aslında benzer bir hizmet veriyor olsalar da, bu hizmeti tanıyan işletmelerin sayısının az olması onu pratik olarak kullanılmaz bir ürün formatına sokuyordu.

Apple burada iyi bir iş çıkararak, ABD pazarındaki çok sayıda büyük işletmeyi kendi ödeme sistemine entegre ediverince, denklem değişti ve iPhone sahipleri bir anda, ABD’nin her köşe başında cep telefonlarıyla ödeme yapabilir hale geldi.

Apple şimdi, önümüzdeki günlerde düzenleyeceği geliştiriciler forumunda, Apple Pay için yeni sürprizler duyurmayı planlıyor. Şirketten sızan bilgilere göre Apple, iPhone’u ile ödeme yapan kullanıcılarını ödüllendirerek onlara ödül puanları dağıtmak niyetinde.

Kredi kartı kullanımını teşvik etmek için finans kurumlarının uzun yıllardır uyguladığı “ödül” programının şimdi de cep telefonundan ödemeler için geçerli olacağına şahit olacağız. Yani, yaptığımız her alışveriş için, Apple Pay sistemine kayıtlı kredi kartımızın ödül puanları biriktiği gibi bir de Apple’dan gelecek ekstra ödüller olacak.

apple-payElbette bu yeni sistem Apple Pay kullanımını teşvik ederken, büyüyen Apple Pay kullanıcı sayısı ve alışveriş hacmi, daha çok sayıda işletmenin Apple Pay programına üye olmasını sağlayacak. Apple Pay’ın gelişimini kıskanan rakipleri de yerinde durmayacak ve Google ile Windows’un da kendi mobil ödeme sistemlerini güçlendirmek için depara kalktıklarını göreceğiz. Kısacası, telefonla ödeme servislerinin önümüzdeki kısa dönemde hızla büyüyüp genişlediklerini görmek kimseyi şaşırtmasın.

 

Hakkı Alkan

TechInside.com'un kurucusu olarak ekipte yer alan Hakkı Alkan, girişimcilik, dijital dönüşüm ve strateji konularında içerikler üretiyor. Kurucusu ve yöneticisi olduğu diğer şirketler; ShiftDelete, Sosyopat, Pembe Teknoloji.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>