Diş sensörü gıdaların içeriğini gösteriyor

0

Diş sensörü

Diş sensörü, günlük gıda tüketimimizi kontrol altına almamızı sağlayacak özellikte. Diş sensörü sayesinde gıdaların şeker, tuz ve alkol oranlarını öğrenebilmek mümkün hale geliyor.

Diş sensörü ile gıda analizi

Tufts Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dişe tutturulabilen özel bir sensör geliştirdi. Bu sensör kişinin tükettiği gıdayı inceleyerek, gıdanın durumu hakkında bilgi veriyor. Örneğin; şeker, tuz ve alkol miktarı ölçülerek bu veriler bir grafiğe işleniyor. Daha sonra kullanıcı bu grafiği inceleyerek sağlık beslenip beslenmediğini inceleyebiliyor.

Yaklaşık 2 mm kalınlığında olan bu sensör, RFID (radyofrekans Kimlik) teknolojisi ile çalışıyor. Ağıza alınan besin bu sensör ile inceleniyor. Ardından sensörün okuduğu değerler, RF dalgaları ile gönderilerek kullanıcının bu verileri okuması sağlanıyor.

Günlük gıda tüketimini bile kontrol altına almayı sağlayan bu sensör, farklı işlemler için de özelleştirilebilir nitelikte. Örneğin; geliştirme çalışmaları ile cilt üzerine konularak, kullanıcının ter ve vücut ısısı gibi verilere ulaşılabilir.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>