Dizüstü bilgisayar pazarı HP ve Lenovo’nın elinde

Dizüstü bilgisayar pazarı
Dizüstü bilgisayar pazarı

Pandemi birçok sektörde küçülmeye neden olsa da teknoloji dünyası kısmen başarılı bir dönem geçiyor. Dizüstü bilgisayar pazarı, bu dönemde çok hızlı büyüyor.

Dizüstü bilgisayar pazarı hareketlenmeye devam ediyor

Teknoloji sektörü, pandemi dönemini kısmen başarılı bir şekilde atlattı diyebiliriz. Özellikle de dizüstü bilgisayarlara artan ilgi, sektörde daha fazla hareketliliğe neden oldu.

Özellikle de birçok iş kolunun evden çalışma sistemine geçiş yapması, bilgisayar sektörünün ivme kazanmasına neden olmuştu. Hatta bilgisayar üreticileri, kurumsal ürünler kategorilerinde stok konusunda sorunlar bile yaşadı. 2020 yılının ikinci çeyrek verilerine göre dizüstü bilgisayar sektöründe satışlarda yüzde 27 artış yaşandı. Böylelikle toplam bilgisayar satışı sayısı 54 milyon barajını geçti.

Sektördeki verilere baktığımızda Lenovo ve HP ön plana çıktı. Lenovo 13.6 milyon satışla yüzde 25, HP 13.4 milyon satışla yüzde 24.8’lik bir paya sahip oldu. Böylelikle Lenovo ve HP dizüstü bilgisayar sektörünün yarısına hakim olmayı başardı.

4.6 milyonluk satış yapan Dell ise yüzde 15.6’lık bir paya sahip oldu. Birçok firmanın 2021 sonuna kadar evden çalışma sistemini kalıcı hale getirmesi, dizüstü bilgisayar sektöründeki büyümenin bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz