Dünyanın en popüler sanal asistanı: Apple Siri

0

Futuresource Consulting tarafından yapılan araştırmaya göre, dünyanın en popüler sanal asistanı Apple Siri oldu. Siri’yi ise Cortana takip etti.

Dünyanın en popüler sanal asistanı listesi

Sanal asistanlar, günlük hayattaki birçok kişi daha kolay ve pratik hale getirdiği için yoğun talep görüyor. Sanal asistanlara artan talep, bu alandaki rekabetin de artmasını sağladı.

Pazar araştırma şirketi Futuresource Consulting, sanal asistanların kullanımına yönelik yeni bir rapor yayınladı. Araştırma sonuçlarına göre Siri yüzde 35’lik kullanım oranıyla listenin ilk sırasında yer aldı.

2014 yılında piyasaya çıkan Microsoft Cortana ise yüzde 22 kullanım oranıyla listenin ikinci sırasında bulundu. Popüler sanal asistan Google Asistan ise yüzde 9 Pazar payı ile listenin üçüncü sırasına yerleşti. Raporda en dikkat çeken detaylardan biri ise DeurOS’un Çin’de yüzde 15’lik pazar payına sahip olması oldu. 2020 yılında sesli asistanlara olan talebin önemli ölçüde artış göstermesi bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>