E-GÜVEN, e-dönüşüme öncülük ediyor

0

Türkiye’de e-dönüşüm ifadesinin ilk telaffuz edildiği yıllar olan 2000’lerin başında Faruk Eczacıbaşı ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından kurulan E-GÜVEN, 2005’ten bu yana elektronik imza hizmeti de veriyor. Türkiye’de e-imza hizmeti veren ilk firmalardan biri olan E-GÜVEN’in belirlediği strateji doğrultusunda e-dönüşüm projelerinin önemli bir bileşeni olan e-imza ve çevresinde çözümler sunduğunu belirten E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, bu projelerde gerek kamu gerekse özel sektör nezdiden bir parçası olmayı kendilerine hedef koyduklarını ifade ediyor.

Türkiye’de bugüne kadar özellikle özel sektörde üretilmiş e-imzaların yüzde 70’inde E-GÜVEN’in katkısı olduğuna dikkat çeken Orhun, e-dönüşümün öncelikle kurumların kendi içinde gerçekleştirmesi gerektiğini, bunun ardından birbirleriyle olan ilişkilerde kullanmalarını sözlerine ekliyor. Bu aşamaların kamu kurumu – özel şirket, kamu kurumu – vatandaşlar, özel şirket – müşteriler olmak üzere ayrı ayrı ele alınması gerektiğini söyleyen Orhun, yeni Türk Ticaret Kanunu ile hayatımıza giren e-tebligat, e-defter, e-arşiv gibi projelerle bu sürecin hızlandığını belirtiyor.

Özellikle kayıtlı elektronik posta uygulamalarında e-imzanın bir zorunluluk olduğunu ifade eden Orhun, kağıt ortamında gerçekleşen hemen hemen tüm işlemlerin elektronik ortamda başlayıp yine elektronik ortamda sonuçlandığı bir dünyanın içinde bulunduğumuzu kaydediyor.

E-GÜVEN, bugün ayda ortalama 7 milyon doğrulama ve 550 bin imzalama işlemi gerçekleştiriyor. Kurulduğu günden bu yana ciro artışı yüzde 900’ü bulan şirketin iki yıl önceki pazar araştırmasına göre e-imza kullanıcılarının yüzde 54’ü 40 yaş üzerinde, 25-40 yaş arası bireylerin yüzde 43’ü e-imzadan faydalanırken, 18-25 yaş grubunda ise oran yüzde 3’e düşüyor.

E-GÜVEN’in sunduğu diğer hizmetler arasında ise kişi ve kurumların dijital içeriklerinin fikri mülkiyet haklarının korunmasını sağlayan Tasdix, e-imzanın bir türevi olan mobil imza ile kurumların kendi e-imza ve mobil imza uygulamalarını geliştirebilmelerini sağlayan E-İmza Yazılım Kütüphaneleri bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>