Elektrikli araç sayısı 7 milyonu geçti

0

Elektrikli araç sayısı

IEA tarafından paylaşılan verilere göre, tüm dünyada elektrikli araç sayısı 7 milyonu geçti. 2019 yılında, bir önceki yıl kıyasla önemli artış yaşandı.

Elektrikli araç sayısı yüzde 40 arttı

Elektrikli araçlar çevre dostu olmaları sayesinde günümüzün trend araçları haline gelmiş durumda. Hatta birçok Avrupa ülkesi, 2030-2040 yıllarında dizel ve benzinli araçları yasaklamayı hedefliyor. Bununla birlikte tüm dünyada elektrikli araçların sayısı da artış gösteriyor.

IEA (Uluslararası Enerji Ajansı) tarafından hazırlanan rapora göre, tüm dünyada 2019 yılında elektrikli araç sayısı 2018 yılına göre yüzde 40 artış gösterdi. Bununla birlikte elektrikli araçlar, toplam araç sayış sayısının yüzde 2,6’sını oluşturdu. 7 milyon 200 bin adet satılan elektrikli araçlar, küresel araç tedarikinin yüzde 1 kadarını oluşturdu.

Çin, Avrupa ve ABD toplam elektrikli araç satışlarının yüzde 90’lık kısmını oluşturarak bu alanda söz sahibi oldu. Dünyadaki tüm elektrikli araçların yüzde 46,5’lik kısmına sahip olan Çin’de toplamda 1 milyon 600 bin elektrikli araç ulunuyor. Avrupa ve ABD’de ise sırasıyla 1 milyon 700 bin ve 1 milyon 500 bin araç kullanımda yer alıyor.

2020 yılı tahminlerine göre ise tüm dünyadaki elektrikli araç satış sayısı 2 milyonu geçecek ve dünyadaki toplam sayı 10 milyona ulaşacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>