Elektrikli araçlar için 6 dakikada yüzde 90 şarj mümkün

0

elektrikli araç şarj

POSTECH tarafından geliştirilen yeni bataryayla, elektrikli araçlar için 6 dakikada yüzde 90 şarj mümkün hale geliyor. Böylelikle uzun yolculuklar, daha konforlu hale gelebilir.

Elektrikli araçlar için yeni batarya teknolojisi

Elektrikli araç sektörünün gelişiminin ve yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel şarj sorunu. Birçok kullanıcı elektrikli araçlarla uzun yolculuk yapmaya güvenemezken, uzun şarj sürelerini de can sıkıcı buluyor.

Bu nedenle elektrikli araçların şarj sürelerinin azaltılması gerekiyor. POSTECH isimli Güney Kore Pohang’daki bir özel araştırma enstitüsü, elektrikli araçlar için devrim olabilecek bir çalışmaya imza attığını duyurdu. POSTECH araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bataryanın, 6 dakikada yüzde 90 şarj imkanı sunduğu belirtiliyor.

Lityum iyon bataryalar üzerinde geliştirilen yeni teknolojiyle, ara faz kullanılıyor. Bu ara faz ile batarya daha homojen bir yapıya geliyor ve ara faz üzerinden geçiş katmanı oluşuyor. Bu da bataryanın daha hızlı şarj olabilmesini sağlıyor. 6 dakikada yüzde 90 doluluğa ulaşabilen batarya, enerji vermede de oldukça hızlı diyebiliriz. Bataryadaki enerjinin yüzde 54’ü 18 saniye gibi çok kısa bir sürede boşaltılabiliyor. Şu an için test aşamasında olan batarya çalışmasının önümüzdeki günlerde elektrikli araçlarda kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>