Elon Musk Mars’a Tesla Roadster gönderiyor

0

Şovmen iş adamlığı konusunda Steve Jobs’ın tahtını elinden almaya kararlı görünen Elon Musk, şimdi hem SpaceX’in, hem Mars’a insan gönderme planlarının hem de yeni Tesla otomobillerinin reklamını yapacak bir fırsat yakaladı.

Uzaya çıkan spor arabası

Kısa süre önce, Tesla’nın elektrikli kamyonunu tanıtırken sahneye sürpriz bir şekilde iki kapılı spor bir elektrikli otomobil çıkaran Musk, bu modelin dünya çapında reklamını yapmak ve imajını güçlendirmek için bir Tesla Roadster otomobilini Mars’ın yörüngesine sokup sonsuza kadar uzayda döndürmeyi planlıyor.

Musk, SpaceX şirketinin Mars’ta koloni kurma planlarının başlangıcı olarak, özel olarak üretilmiş bir Heavy Falcon roketini deneme amacıyla Mars’a yollayacak. Bu deneme sürüşü sırasında, Mars’a giderken roketin yaşayacağı sorunlar gözlenecek. İlk deneme sürüşü sonunda edinilen deneyimle muhtemelen birkaç deneme sürüşü daha yapılacak ve birkaç sene içinde Mars’a sorunsuz şekilde dev roketler ve ağır yükler göndermek güvenli hale gelmiş olacak. Böylece çok pahalı olan koloni materyalleri, özel inşaat robotları ve sonunda da insan kolonistleri Mars’a göndermek mümkün olacak.

Ancak Mars’a gidecek ilk insanlar orada, yörüngede dönüp duran bir Tesla Roadster de görecekler. Tabi bunun gerçekleşmesi için deneme sürüşüne çıkacak ilk Heavy Falcon roketinin sorunsuz şekilde Mars’a ulaşması lazım. 

Bu arada, gelecekte medeniyetimiz çöker ve yeniden taş devrine dönüp sonra tekrar uzaya çıkacak olursak, Mars’ı yeniden keşfedecek torunlarımızın yörüngede lastik tekerlekli acayip bir yer aracı bulduklarında çok şaşıracaklarını ve bu gizemi çözmek için devasa kaynaklar ayırarak sayısız bilim insanını o aracın uzayda ne yaptığını anlamaya vakfedeceklerini tahmin etmek zor değil. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>