EMC uyarıyor, veri kaybına dikkat

0

EMC, veri koruma konusunda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 24 ülke genelinde gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Türkiye’de, veri kaybı ve veriye tekrardan erişebilme süresindeki aksaklıklar, işletmelere ortalama yılda 10 milyar TL’ye mal oldu. Bu zararın yüzde 60’ı veri kaybı, yüzde 40’ı ise veriye tekrardan erişebilme süresindeki kayıp olarak belirlendi. Dünya genelinde ise işletmelerin zararı, 1,7 trilyon dolar. Türkiye, veri koruma konusunda pazar olgunluğu sıralamasında 24 ülke arasında 23. sırada yer aldı; listenin başında ise Çin, Hong Kong ve Hollanda yer alıyor.

EMC sponsorluğunda, Vanson Bourne tarafından gerçekleştirilen Global Veri Koruma Endeksi’ne göre, dünya genelinde 2012’den bu yana veri kayıpları yüzde 400 artarken, son 12 ay içerisinde Türkiye’deki şirketlerin yüzde 75’i veri kaybı ve kaybolan veriye erişebilme süresinde aksama yaşadı. Buna rağmen araştırmada, işletmelerin yüzde 50’sinin veri yedekleme yapmadığı ve kaybolan veriye ancak ortalama 32 saat sonra yeniden erişebildikleri ortaya çıktı.

EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, yaptığı değerlendirmede “Bu araştırma veri kaybının ve veriye erişmede beklenmedik aksamaların, dünyanın dört bir yanında, her sektörden işletmeye olağanüstü büyük maddi kayıplara neden olabileceğinin altını çiziyor. Dünya çapında araştırmaya katılan yetkililerin yüzde 62’si karma bulut, büyük veri ve mobil ortamlardaki verilerini koruma konusunda zorlandıklarını ifade etti. Buna bağlı olarak da hemen hemen hepsi veri koruma sistemlerinin gelecekte işle ilgili karşılaşacakları zorlukları aşmada yeterli olacağı konusunda kendini güvensiz hissediyor. Global Veri Koruma Endeksi’nin, BT liderlerini, mevcut veri koruma çözümlerinin uzun vadeli hedeflere uygun olup olmadığını yeniden değerlendirmeye iteceğini umuyoruz” dedi.

Veri kaybında en çok sorun yaşayan sektörler: kamu, enerji ve BT
Araştırma sonuçlarına göre, herhangi bir vaka sırasında kaybolan veri miktarı her geçen gün artıyor:

  • Araştırmaya katılan işletmelerin yüzde 75’i, son on iki ay içinde veri kaybı ya da veriye erişebilme süresinde beklenmedik bir aksaklık yaşamış.
  • Sorun yaşayan sektörler arasında yüzde 88 ile kamu birinci, yüzde 87 ile enerji sektörü ikinci olurken, BT sektörü ise, yüzde 80 ile 3. sırada yer aldı.
  • Aksaklıkların ticari sonuçları çalışan verimliliği kaybı (yüzde 51), gelir kaybı (yüzde 41) ve ürün-hizmet geliştirmede gecikmeler (yüzde 39) olarak sıralandı.

Veri korumada şirketler kendine güvensiz, enerji sektörü bilinçli
Birçok şirket veri koruma konusunda karşılaştıkları zorlukları aşmak için birden çok BT ürün ve çözüm tedarikçisinden yararlanmayı seçiyor. Ancak, bu tür bir çoklu çözüm yaklaşımı riskleri de artırabiliyor. Veri koruma çözümlerini iki ya da üç tedarikçi firmadan temin eden işletmeler veri koruma stratejilerini tek bir tedarikçi üzerinden uygulayan işletmelere göre üç kat daha fazla veri kaybetti.

  • Ortalama bir şirket BT’ye yılda 168 milyon TL bütçe ayırıyor, veri korumanın bu bütçede yeri ise 11,5 milyon TL.
  • Şirketlerin yüzde 85’i, veri kurtarmada kendine güvenmiyor.
  • Katılımcıların yüzde 66’sı, veri korumanın işletmelerinin başarısında çok kilit bir rol oynadığına inanıyor. Bu oran veri korumaya en fazla yatırımı yapan enerji sektöründe yüzde 92, perakende de ise yüzde 24.

Her 9 işletmeden biri, verilerini bilgisayar veya mobil cihazlarında saklıyor
Araştırmaya göre, veri koruma için Türkiye’deki işletmelerin çoğu, işletme içerisinde yer alan fiziksel sunucuları tercih ediyor (yüzde 35). Açık bulut çözümlerini kullananlar yüzde 19; özel bulut çözümlerini kullananlar ise yüzde 8’lerde yer alıyor. İşletmelerin yüzde 9’u ise, halen verilerini bilgisayarlarında ve mobil cihazlarında saklıyor.

İşletmelerin yüzde 49’u büyük veri, yüzde 46’sı mobil cihazlar, yüzde 31’i ise karma bulut uygulamalarındaki verilerini koruma konusunda zorlandıklarını ifade ediyor. Gelişmiş veri koruma teknolojilerinin benimsenmesi ve kullanılması aksaklıkların ortaya çıkma ihtimalini önemli düzeyde azaltıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>