Techinside Google News
Techinside Google News

En çok çalışılmak istenen teknoloji şirketleri

Teknoloji şirketleri çalışanlar arasında oldukça popüler. Hazırlanan bir liste, bu iddiayı doğruluyor.
- Advertisement -

genc-calisanlarDünya genelinde “En çok…” ifadesi ile başlayan listeler her zaman ilgi çekiyor. Business Insider tarafından insan kaynakları sitesi PayScale işbirliğiyle hazırlanan ABD özelindeki bir liste, en çok çalışılmak istenen şirketleri ortaya çıkarttı. Toplam 50 şirketten oluşan listedeki teknoloji şirketlerini sizin için derledik. İsimlerin başındaki sayılar, genel liste içindeki sıralamalarını gösteriyor.

 

47. AMD
Mikroişlemci dünyasının tanınmış isimlerinden AMD, yani Advanced Micro Devices, listede kendisine 47. sırada yer bulabilmiş. Dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteren Kaliforniya merkezli şirkette beş yılını dolduranlar ortalama yıllık 112 bin dolar maaş alıyor.

46. Motorola Solutions
Mobil dünyanın tanınmış isimlerinden olan Motorola, eski gücünde olmamakla birlikte listenin 46. sırasında yer alıyor. Şirketin yaklaşık 21 bin çalışanı uzaktan çalışma yöntemiyle mesaisine devam ederken, şirkette 5. yılını dolduran bir çalışan ortalama yıllık 112 bin dolar kazanıyor.

43. General Electric
Doğrudan bir teknoloji şirketi olmamakla birlikte faaliyet gösterdiği enerji, su, havacılık, ulaşım ve sağlık gibi alanlardaki çözümlerini teknolojiyle bütünleştiren General Electric, listenin 43. sırasında. Dünyanın en büyük 27. şirketi olan GE’de beş yıl sonundaki ortalama maaş seviyesi ise 91 bin 600 dolar.

41. eBay
Uzaktan çalışan personel sayısında yüzde 44 ile üst sıralarda bulunan eBay’in toplam çalışan sayısı 33 bin 500. Kaliforniya merkezli şirkette beş yıl geçirenler yıllık ortalama 118 bin dolar kazanıyor.

31. Medtronic
Geçtiğimiz günlerde IBM ve Apple’la birlikte, IBM’in yeni sağlık bulut platform ortaklarından biri olarak adından söz ettiren Medtronic’te çalışan memnuniyet oranı yüzde 90’lara ulaşıyor. Toplam 84 bin çalışana sahip olan şirkette beş yıl kalanlar yıllık ortalama 91 bin 800 dolar maaş alıyor.

28. EMC
Kurumsal teknoloji dünyasının yakından tanıdığı isimlerden biri olan EMC, Business Insider’ın listesinde 28. sırada kendine yer bulmuş. Çalışanlarının kariyer gelişimi için özel eğitim programları uygulayan şirkette beş yıl çalışanların yıllık ortalama geliri 111 bin doları buluyor.

24. Intel
İlk 25’e baktığımızda karşımıza çıkan ilk isim 24. sırada yer alan Intel. 2013’te hazırlanan listeye göre 16 sıra birden yükseleen şirketteki yıllık ortalama maaş tutarı 109 bin dolar olarak açıklanmış.

23. Apple
Listenin üst sıralarında olması beklenen ama 23. sırada kendine yer bulabilen Apple, toplamda 92 bin çalışana sahip. Şirket çalışanlarının ortalama yıllık maaş tutarı ise 118 bin dolar olarak belirtiliyor.

22. MasterCard
Finans dünyasının önde gelen şirketlerinden olan MasterCard, artık iyice içiçe geçen teknoloji ve finans dünyasının bileşiminin başarılı örneklerinden biri konumunda. New York merkezli şirketteki ortalama maaş tutarı ise 112 bin dolar.

19. Symantec
Güvenlik teknolojileri dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Symantec, listenin bir önceki versiyonuna göre 13 basamaklık yükselişle kendine 19. sırada yer bulmuş. Yüzde 57’lik bir oranla evden çalışmayı destekleyen şirkette beş yıl görev alan bir çalışan yıllık ortalama 110 bin dolar gelir elde ediyor.

17. Qualcomm
Mobil dünyanın gelişimiyle etkisini giderek artıran Qualcomm, çalışılmak için en uygun 50 şirket listesinde ise geriliyor. 2013’te ilk 5’te yer alan Qualcomm, 2014’te 13.lüğe düşmüş. Bu yıl ise 17. olabilen şirket buna karşın yüzde 76’lık bir çalışan memnuniyetine sahip. Çalışan gelirlerine bakıldığında ise yıllık ortalama maaş tutarının 115 bin doları bulduğu görülüyor.

14. Microsoft
Uzun yıllar dünyanın piyasa değeri en yüksek teknoloji şirketi ünvanını elinde bulunduran Microsoft, Business Insider’ın listesinde üst sıralarda yer almaya devam ediyor. 14. sırada karşımıza çıkan şirketin çalışanlarının yüzde 41’i evlerinden de çalışabiliyor. Microsoft, yıllık ortalama maaş tutarındaki 123 bin dolarla da diğer teknoloji şirketlerinin önünde yer bulmayı başarıyor.

10. NetApp
İlk 10’a girdiğimizde karşımıza çıkan ilk teknoloji firması ise NetApp. Kaliforniya merkezli şirketin yaklaşık 13 bin çalışanının yüzde 42’si merkezde bulunuyor. Şirketteki yıllık ortalama maaş tutarı ise 123 bin dolarla Microsoft’la eşit.

7. Cisco
2013 listesinde 29. sırada bulunan, 2014’te ise ilk 50’ye girmeyi başaramayan Cisco, 2015 listesinde oldukça iyi durumda bulunuyor. Bir önceki yıl ilk 50’de olmamasına rağmen 2015 listesine 7. sıradan girmeyi başaran Cisco Systems yaklaşık 74 bin çalışana sahip. Çalışanların yüzde 75’i uzaktan da işlerini yürütebilirken, bir çalışan beş yıl sonunda yıllık ortalama 123 bin dolar kazanıyor.

2. Google
Listede inişli çıkışlı bir görünüm sergilese de ilk 10’dan çıkmamayı başaran Google, güncel listede ikinci sırada yer alıyor. Çalışan memnuniyetinde yüzde 84 ile oldukça başarılı bir göstergeye sahip olan şirketteki ortalama yıllık maaş tutarı 133 bin dolar seviyesinde.

1. Facebook
Facebook, sunulan imkanlar açısından en iyi durumda olmayabilir. Ancak çalışan memnuniyetinde yüzde 93 ile neredeyse memnun olmayan hiçbir çalışana sahip olmayan şirket hem teknoloji şirketleri arasında hem de genel listede ilk sırada yer almayı başarıyor. Facebook’un önde olduğu bir diğer alan ise ödediği maaş tutarları. Şirkette beş yıl çalışan biri, yıllık ortalama 135 bin dolar kazanıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir