En değerli otomobil üreticisi hangisi?

0

En değerli otomobil üreticisi

Otomotiv sektöründe yaşanan elektrikli araç dönüşümüyle, dünyanın en değerli otomobil üreticisi de değişti. Artık listede birinci sırada elektrikli araç üreticisi var.

Tesla en değerli otomobil üreticisi oldu

Artık dünyanın en değerli şirketlerinin teknoloji ve inovasyona yatırım yapan şirketler olduğunu söyleyebiliriz. Otomotiv sektöründe de teknoloji ve inovasyonun etkilerini görüyoruz.

Dünyanın en değerli otomobil üreticileri listesinde, artık köklü bir otomotiv firmasını değil, elektrikli araç trendinde hızlı davranan bir üreticiyi görüyoruz. Piyasa değeri 180 milyar dolara ulaşan ve 1.000 dolarlık hisse değerine sahip olan Tesla, artık otomotiv sektöründe dünyanın en değerli şirketi oldu. 179 milyar dolarlık değere sahip olan Toyota ise ikinci sırada Tesla’yı takip ediyor.

Tesla’nın listede bu denli yükselmesinde, koronavirüs nedeniyle diğer şirketlerin çok hızlı bir şekilde düşüş göstermesinin de etkili bir rol oynadığı belirtiliyor. Tesla ve Toyota’yı sırasıyla Volkswagen, Honda ve Daimler takip ediyor. Koronavirüsün etkilerinin azalması ve üretimin normale dönmeye başlamasıyla listede nasıl bir değişiklik olacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>