Endonezya’da 200 milyon kişinin bilgileri tehlikede

0

Endonezya’da siber saldırı

HackRead tarafından paylaşılan bilgilere göre Endonezya’da siber saldırı ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. 2.3 milyon kişinin bilgileri internette yayınlandı.

Endonezya’da siber saldırı

Verinin artık dünyanın en değerli kaynağı haline gelmesiyle, siber saldırı vakalarında da artış yaşanıyor. Özellikle sağlık kuruluşları ve seçim merkezleri gibi çok sayıda vatandaşın verilerinin yer aldığı kuruluşlar bu tehlikeyle yüzleşmek zorunda kalıyor.

Tarihin en büyük siber saldırılarından biri ise Endonezya’da gerçekleşti. HackRead’de paylaşılan bilgilere göre bir hacker veya hacker grubu, ülkede merkezi seçim kuruluna ait olan 2013 tarihli verilere ulaştı. Toplamda 2.3 milyon vatandaşın verileri internette paylaşıldı. Vatandaşların isim, adres, doğum yeri, kayıt numaraları gibi özel bilgilerin yer aldığı bu dosyanın toplam boyutu ise 2.36 GB.

Üstelik hackerın elindeki verilerin bunlarla sınırlı olmadığı, 200 milyon vatandaşın verilerinin ele geçirildiği de belirtiliyor. Endonezya’nın bu konuda nasıl bir önlem alacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Siber saldırılar konusunda strateji anlamında çok zayıf olan Endonezya’da, bir e-ticaret sitesine saldırı yapılmış ve 2017 yılında 13 milyon kullanıcının hesap bilgileri ele geçirilmişti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>