Estonya’nın Blockchain üzerinde çalışan dijital parası: Estcoin

0

Daha önce Dünya’nın geri kalanına dijital vatandaşlık ile şirket kurmak, banka hesabı oluşturabilmek gibi avantajlar sunarak dijital dönüşümün Avrupadaki lider ülkesi olan Estonya Devleti şimdilerde blockchain üzerinde çalışan, dijital bir para tasarlıyor olabilir. Dijital vatandaşlık başvuru sitesine eklediği, e-posta listesi aboneliği ile çıkarmayı düşündükleri dijital para ile ilgili bilgi vermeye başlayacağını söylüyor.

Estonya, oluşturmayı planladığı para birimine Estcoin adını vermiş. Bu dijital parayı dağıtmayı, Ethereum üzerinde son zamanlarda çok sık karşılaştığımız kitlesel fonlama yöntemi olan ICO ile yapmayı planlıyor. ICO’lar hakkında daha önceki yazımda detaylı bilgi vermiştim. Cüzdan sahiplerinin yeni oluşturulan bir para birimini limitli zaman içerisinde daha avantajlı olarak sahip olmasına olanak sağlıyor. Ayrıca piyasaya değeri oluşmasına yardımcı oluyor.

Estonya’ya Ethereum kurucusundan destek

Çevrimiçi piyasaya sürmeyi planladığı dijital para birimi için bir ICO hazırlığında olan Estonya, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin‘den bu konu hakkında destek almış. Vitalik Buterin, Estcoin için “Dijital vatandaşlar için bir topluluğun parçası olduğunu hissetmeleri bakımından önemli bir gelişme olduğunu” söylemiş. Ayrıca “Blockchain teknolojisi ile geliştirilecek bu Estcoin’lerin akıllı sözleşme (Smart Contract) ve diğer uygulamalar için kullanıma uygun ve kolay” olacağını belirtmiş.

Tabii hemen yeri gelmişken belirtelim, Estcoin’in Ethereum üzerinde olup olmayacağı şimdiden belli değil. ICO’lar sadece Ethereum ile değil Bitcoin ile de yapılabiliyor. Zira Ethereum 2014 yılında Bitcoin ile yapılan bir ICO neticesinde ortaya çıkmıştı.

Estonya daha önce kullanıma sunduğu e-devlet, e-vatandaşlık, e-oylama ve dijital kimlik işlemlerine hız ve güven katmak için bu işlemlerde kullandığı değeri, İngiltere’nin Brexit yaparak çıktığı Euro yerine ileride Estcoin’le yapmayı düşünebilir.

Estonya’nın şu anda 138 ülkeden yaklaşık 22.000 dijital vatandaşı bulunuyor. Haftalık dijital vatandaşlık başvurusu sayısı, Estonya’nın doğum oranından daha yüksekmiş!

Estcoin için yapılacak ICO’dan elde edilecek gelir, Estonya için dijital dönüşüm alanlarında kullanılacak. Küçük nüfusunun dezavantajını, diğer ülke vatanadaşlarına dijital vatandaşlık vererek kapatmaya çalışan Estonya’nın adını ileride daha fazla duymamız çok muhtemel. Zira ülkelerinde binlerce yabancı girişim kurulmasını sağlamış ve yeni dijital para hamlesiyle bu girişimlerin ticaretini de kolaylaştırmayı sağlayacak gibi görünüyor.

Mehmet Davut

Blockchain Yazılım Geliştiricisi

2007’den itibaren, yazılım şirketleri ve reklam ajansları için onlarca web sitesi, Facebook ve Twitter uygulamaları geliştirdim. 2013'te kurduğum şirketim MDSW ile bu şirketler için aktif bir şekilde, yazılım geliştirme (front-end, back-end), linux sunucuların yönetimi ve optimizasyonu, ekip yönetimi gibi hizmetler sunuyorum.

2016'dan itibaren blockchain teknolojisi ile ilgileniyorum ve Ethereum’da çalışan bir uygulama geliştirdim ve bunun için Smart Contract kodladım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>