Etkili bir sunum için 5 faydalı ipucu

0

Sunum ipuçları deyince aklımıza en iyi ihtimalle dinlediğimiz TED konuşmaları, en kötü ihtimalle gelecek hafta müdür huzurunda yapmamız gereken kendi sunumumuz gelir. Etkileyici bir sunum yapmak için sadece iyi bir anlatım yetmez. Gelişen trendleri takip etmek, güncel istatistiklerden veriler toplamak ve bunları estetik bir tasarımla perdeye yansıtmak gerekir. Bu ihtiyaca yanıt veren servislerden Prezi, bugüne kadar 75 milyon kişinin görsel anlatımını zenginleştirdi. İşte şirketin CEO’su Peter Arvai’nin Inc.com‘da paylaştığı etkili sunum ipuçları:

1. Madde işaretlerini geride bırakın

Madde işaretleri içermeyen bir sunum mu? Kulağa oldukça farklı geliyor. Oysa araştırmalar, sunum esnasında ekranda bir mesaj metni gören insanların, maddelendirilmiş bir metin görenlere göre daha fazla ilgi ve katılım gösterdiğini, sonrasında ise mesajı daha iyi hatırladığını doğruluyor. Arvai, maddelendirilmiş listeleri hazmetme sırasında zihnimizin meşgul olduğunu, bunun da sunuma olan odağın kaybolmasına yol açtığını söylüyor.

2. Canlı benzetmeler yapın

Metafor, yani lise derslerinden hatırladığımız haliyle mecaz, anlatımdaki en etkili yöntemlerden biridir. Vermek istediğiniz mesajın, dinleyicilerin zihninde daha net canlanması için canlı, güçlü ve güncel bir benzetmeyle işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Küçük bir ipucu; iyi bir Game of Thrones göndermesi her zaman işe yarar.

3. Hafıza sarayı kullanın

Hafıza sarayını daha önce sizinle paylaştığımız 5 adımda hafızanızı geliştirin makalesinde detaylı anlatmıştık. Bu yöntem, mekansal unsurları daha iyi hatırlamamız nedeniyle, unutmak istemediğimiz şeyleri hayali bir evin içinde çeşitli yerlere konumlandırmamızı öneriyor. Sunumda anlatmak istediklerinizi unutmamak için, hafıza sarayı yöntemini kullanarak her adımda anlatacaklarınızı kendi düş bahçenize yerleştirin.

Üstelik bunu sadece anlattıklarınızı hatırlamak için değil; dinleyicilerin mesajınızı daha sonra anımsaması için de kullanabilirsiniz. Örneğin Prezi adlı serviste standart slayt gösterileri yerine mekansal bir tasarım kullanıldığı için, burada yapılan sunumlar çok daha hatırda kalıcı niteliğe sahip oluyor.

4. Hikayeler anlatın

Hiçbir istatistik, anlatacağınız hikayeler kadar ilgi çekici olmayacaktır. Rakamlar unutulur, ancak anlatacağınız öykülerin uyandırdığı hisleri unutmak zordur. İyi bir öykü anlatmak için bir ana karaktere, çözülmesi gereken bir soruna ve bir sonuca ihtiyacınız var. Hikayelerin uzunluğu konusunda ise TED konuşmalarından ilham alabilirsiniz: Dinleyicilerin dikkatinin ağılmaması için 18 dakikayı aşmamanızda fayda var.

5. Diyalog kurun

En başarılı satıcılar, insanlarla bağlantı kurmanın en kolay yolunun onlara sorular sormak olduğunu bilirler. Sunum sırasında dinleyici kitleniz için de aynısı geçerlidir. Onları konuşturmaya başladığınızda, kalplerini çalmanız çok daha kolay olacaktır çünkü bu sırada onların bakış açısına önem verdiğinizi hissederler.

Sunumunuz esnasında dinleyicilerin de katkıda bulunabileceği bölümler oluşturmaya çalışın. Mini anketler, kısa soru-cevaplar yapın ve bunların dinleyicinin en çok ilgi göstereceği kısımlarla ilgili olmasına dikkat edin. Prezi CEO’su Peter Arvai sunum ipuçları için son olarak şu öneride bulunuyor: “Bir adım geri çekilin, büyük resmi görün ve sonrasında sunumun farklı bölümlerini etkileşimli hale getirmek için çalışın.”

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>