Evernote, abonelik sisteminde güncelleme yaptı

0

İş dünyasında giderek daha fazla ilgi görmeye başlayan not alma uygulaması Evernote, ücretsiz abonelik sisteminde önemli bir güncelleme yaptı.

Daha önce ücretsiz abonelere, istedikleri cihazda tüm notlarını senkronize edebilme imkanı tanıyan Evernote, artık ücretsiz olarak senkronize edilebilecek cihaz sayısını iki ile kısıtladı. Bu da aynı anda hem telefon, hem tablet, hem de PC’de, hatta çoğu zaman evdeki bilgisayar ve ofis bilgisayarında ayrı ayrı Evernote uygulamasını çalıştıran kullanıcıların artık ücretli aboneliğe geçmesini gerektirecek.

Uygulama bundan sonra ücretsiz olarak sadece iki cihazda çalıştırılabilecek. Şirketin bu hamlesi, popüler uygulamanın ücretsiz kullanıcılara sunduğu çok geniş imkanlarda kısıtlamaya gideceğinin bir işareti olarak kabul ediliyor.

Daha fazla kullanıcıyı profesyonel aboneliklere geçmek için zorlayabilecek bu yeni sistemin, Evernote kullanıcıları üzerinde nasıl bir etkisi olacağı da merak ediliyor. Uygulamanın ücretli abonelik seçenekleri aylık 3 ile 8 dolar arasında değişen ücretler istiyor. Bazı şirketler, reklam ajansları, yazılım geliştiricileri çalışanlarına bu abonelikleri sağlıyorlar zira Evernote, çalışma süreci içinde önemli yer kaplayabiliyor.

Web sayfaları, PDF’ler, ofis dokümanları üzerinde, toplantılar sırasında pratik kullanım/not alma seçeneklerine sahip olan uygulama, bir kullanıcının dijital hayatını organize eden önemli araçlar sunuyor. Dolayısıyla kullanıcıların ücretli aboneliği seçmesi büyük bir ihtimal olarak görülüyor ancak öte yandan dijital dünyada neredeyse her önemli uygulamanın artık düzenli abonelik ödemesi istemesi, kullanıcılar tarafından da şikayet konusu oluyor.

Apple’ın da şimdi uygulama geliştiricilerini tek seferlik satın alma ücreti yerine kullanıcılarından abonelik ücreti istemeye teşvik etmesi, bu tartışmaların önümüzdeki günlerde daha da sertleşeceğini gösteriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>