Evrenin haritasını oluşturacak süper bilgisayar tanıtıldı

0

Nvidia süper bilgisayar

Nvidia tarafından evrenin haritasını oluşturacak süper bilgisayar tanıtıldı. Perlmutter isimli süper bilgisayarın dünyanın en hızlısı olduğu belirtiliyor.

Nvidia süper bilgisayarlara bir yenisini ekledi

Nvidia, süper bilgisayar sektöründeki rekabete bir yenisini ekledi. Kaliforniya yönetimindeki NERSC’te bulunan süper bilgisayar Perlmutter, evrenin 3 boyutlu hariasını oluştuacak.

İsmini astrofizikçi Saul Perlmutter’den alan bilgisayarla 4 exaflop yapay zeka performansı sunulacağı belirtiliyor. Bu yıl içinde ikinci aşaması dahil edilecek olan olan süper bilgisayar, ilk 5 süper bilgisayar arasında yer alacak.

Bilgisayarda 6 bin 159 adet Nvidia A100 Tensor Core GPU kullanılıyor. Tüm bu performansıyla birlikte bilgisayar, evrenin 3 boyutlu haritasını oluşturabilmek için tek pozda 5 bin galaksiyi yakalayabilecek olan Karanlık Enerji Spektroskopik Aletini (DESI) kullanıyor. Perlmutter, buradan gelen veriyi işleyerek çalışacak. Standart çalışmalarla bir yıllık veriyi hazırlamak aylar sürerken, Perlmutter ile birkaç gün sürecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>