Facebook çeviri yapabilen yapay zekasını tanıttı

0

Facebook çeviri

Facebook çeviri yapabilen, açık kaynak kodlu yapay zekasını tanıttı. Bu yapay zekanın 100 dil arasında doğrudan çeviri yapabildiği belirtiliyor.

Facebook çeviri işine girdi

Yapay zekadaki ilerlemeler sayesinde gelecekte farklı dillerdeki kişiler arasında iletişim problemi neredeyse tamamen kalkacak diyebiliriz. Bu alanda lider çalışmalara imza atan Google’ın ardından Facebook da önemli bir adım attı.

Facebook tarafından geliştirilen ve M2M-100 isimli yapay zeka, 100 dil arasında doğrudan doğruya çeviri yapabiliyor. Bu çeviri sisteminin öne çıkan özelliği ise diğer sistemler gibi ilk olarak İngilizceye çevirip daha sonra hedef dile çevirmemesi, çeviri işlemini doğrudan yapması.

İnsanlar tarafından denemeleri yapan bu sistemin doğruluk yüzdesi ise yüzde 90 olarak puanlandı. Facebook bu yapay zekayı eğitmek için ise web üzerinden 100 dilde 7.5 milyar cümle kullanmış.

Facebook tarafından yapılan açıklamada, geliştirdikleri modelin daha fazla insana daha iyi sağlayacağı belirtildi. Facebook’un gelecek planları arasında bu yapay zekalı çeviri sisteminin uygulamalara entegre edilmesi yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>