Facebook Deepfake video planını açıkladı

0

Facebook Deepfake video

Facebook Deepfake video ile mücadelede yeni stratejisini açıkladı. Facebook, bu videoları engelleyerek, kullanıcıların yanlış bilgi edinmesini önleyecek.

Facebook Deepfake video ile mücadele ediyor

Deepfake videolar, son yıllarda sosyal medya platformlarını oldukça zor durumda bırakıyor. Hemen emen gerçekçi bir izlenim veren bu videolar, kullanıcıları yanlış bilgilendirebiliyor.

Facebook Küresel Politika Yönetimi Başkan Yardımcısı Monika Bickert, Facebook’un deepfake videolarla nasıl mücadele edeceğini açıkladı. Bickert, paradi veya mizah amacıyla yapılmış videolar için herhangi bir yaptırım uygulamayacaklarını söyledi. Ancak nefret söylemi içeren, seçmenlerde baskı oluşturan videoların, deepfake olup olmadıklarına bakılmaksızın platformdan kaldırılacağını söyledi. Bunun için 40’tan fazla dilde, 50’den fazla üçüncü parti doğrulayıcı ile çalıştıklarını söyledi.

ABD seçimlerine kısa bir süre kala alınan bu kararla, seçmenlerin kararını etkileyebilecek deepfake videoların engellenmesi hedefleniyor. Bickert ayrıca, sosyal medya çalışanları için deepfake videoların belirlenmesine yönelik online eğitimler de verdiklerini söylüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>