Techinside Google News
Techinside Google News

Facebook ve Google, Fransa seçimlerine hazırlanıyor

- Advertisement -

ABD’deki başkanlık seçimlerinde Facebook’taki sahte haberlerin etkili olduğu şüphesi tüm dünya liderlerini korkutmaya yetti. Özellikle Avrupa, kendi seçimlerinin Facebook tarafından sabote edilmemesi için Facebook’a karşı, yalan haberler hakkında ağır yaptırımlar uygulayacaklarını duyurmuşlardı.

Facebook ve internet haberleri konusunda öncü olan diğer ABD şirketi Google şimdi Fransa’daki seçimde ilk sınavlarını verecekler. Seçim sürecinde, yalan haberlerin ortaya yayılması halinde iki şirketi de çok ağır cezalar bekliyor. Bunun önüne geçmek isteyen iki dev şirket, Fransa’da medya şirketleri ile ortak çalışma yürütüyorlar.

Gazeteciler olmadan sorun çözülemiyor

Seçim süreci boyunca Fransa’daki sekiz büyük medya organı ile iş birliği yapacak olan Facebook ve Google, sahte/yalan haber uyarısı yapılan bir haberi incelemeleri için bu sekiz medya kuruluşunun gazetecilerinden oluşan bir platforma gönderecek. Böylece şikayet edilen haberlerin gerçek mi yoksa yalan mı olduğu yine gazeteciler tarafından tespit edilecek. Diğer bir deyişle, yalan haberleri önlemek için aylardır çalışan Facebook ve Google, gazetecilerden yardım almadan bu sorunun çözülemeyeceğini kabul etmiş görünüyorlar.

Avrupa Birliği şu anda, Fransa’daki aşırı sağcı lider Le Pen’in Trump’ınkine benzer saldırgan bir söylemlere sarılmasından ve dünyada yükselen aşırı sağcılık rüzgarını sahte haberlerle köpürterek seçimlerde haksız avantaj elde etmesinden endişe ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir