Facebook, Twitter’laşmak istediğini itiraf etti

0

mark

Reklam pastasından istediği payı alamayan Twitter’ın, Facebook’a daha fazla benzeyerek, Facebook arayüzüne alışkın olan bir milyar kullanıcının bir bölümünü kendine çekmek istediğini biliyoruz. Uzun zamandır Facebook’un tasarımını ve benzer özelliklerini kendine adapte etmeye çalışan Twitter bu amacını hiçbir zaman kabul etmese de, Facebook’un da aslında Twitter’ı kıskandığının ortaya çıkması, garip bir tesadüf oluşturdu.

Firmanın COO’su Sheryl Sandberg’in medya ile yaptığı söyleşide ortaya çıkan itirafa göre, Facebook önümüzdeki dönemde, Twitter benzeri gerçek zamanlı paylaşımlara daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Bu da Facebook’un, aynı Twitter ana sayfasında olduğu gibi, hızlı, küçük ama etkili paylaşımları daha fazla öne çıkaracak bir yapıya kavuşacağını anlatıyor.

Facebook bu amaçla stadyumlardan “canlı yapmayı” mümkün kılacak bir özelliğini devreye sokmuştu. Sports Stadium isimli bu paylaşımlar sayesinde kullanıcılar büyük spor olayları hakkındaki paylaşımlara çok daha hızlı ulaşabiliyordu.

Şimdi Facebook’un benzer uygulamaları genişleterek Facebook’u daha güçlü “canlı yayın” aracına dönüştürmek istediği anlaşılıyor.

Bu yeni özellikler Facebook’a,  toplumsal olaylarda, büyük festival, spor etkinlikleri ve bayramlar gibi etkinliklerde, kullanıcıların paylaşımlarının daha geniş kitlelere daha kolay ulaşabilmesi için yeni imkanlar sunacak. Kısacası, bu tür etkinliklerde daha fazla öne çıkan Twitter’ı gölgede bırakmak isteyen Facebook, Twitter benzeri yeteneklerle donatılacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>