Ford ve GlobalFoundries işbirliğine gidiyor

0

Ford ve GlobalFoundries

Ford ve GlobalFoundries çip tedariki konusunda işbirliğine gidiyor. İkili yapılan anlaşmanın detaylarını paylaşmadı.

Ford ve GlobalFoundries işbirliği yapacak

Ford ve GlobalFoundries, ABD otomobil endüstrisine yönelik tedarikleri artırmak için birlikte çalışmayı planladıklarını söyledi.

İki şirket, Ford’un mevcut serisi için üretim kapasitesini artırmayı ve pil yönetim sistemleri ve kendi kendine sürüş gibi geleceğin otomobillerinin anahtarı olabilecek çeşitli çip kategorileri üzerinde ortak araştırma ve geliştirme gerçekleştirmeyi amaçlayan bir anlaşma duyurdu. Geçen yıl boyunca, küresel çip kıtlığı, Ford ve diğer otomobil üreticilerinin araç üretimini azalttı.

Abu Dabi’nin serbest servet fonunun çoğunluğuna sahip olan GlobalFoundries, bu yıl 26 milyar dolarlık bir ilk halka arz gerçekleştirdi. Şirket, toplanan 2.6 milyar doların bir kısmının Malta, New York’taki bir tesiste ikinci bir çip fabrikası inşa etmeye gideceğini söyledi.

Ford ve GlobalFoundries, anlaşmanın herhangi bir şartını açıklamadı veya Ford’un GlobalFoundries’in mevcut veya gelecekteki fabrikalarından herhangi birinde kapasite rezervi sağlamak için fon veya başka taahhütler sağlayıp sağlamadığını söylemedi. İkili, yalnızca “stratejik işbirliğinin” şirketler arasında herhangi bir mülkiyet içermediğini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>