Fujitsu, süper bilgisayar siparişi verdi

0

Tokyo’daki Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Ulusal Enstitüsü (AIST), Yapay Zeka Köprü Bulut Altyapısı (ABCI) olarak adlandırılan yapay zeka uygulamaları için bulut tabanlı bir “açık yenilik platformu” inşa etmeye çalışıyor. Fujitsu, AIST’ye bu alanda destek sağlamak için bir süper bilgisayar siparişi verdi.

Fujitsu’nun süper bilgisayar sistemi, 550 petaflops’luk yarı hassasiyetli kayan nokta işlemlerinde teorik olarak en üst düzeyde bir performans sunacak. Sistem, Fujitsu’nun Primergy CX400 M4 çok düğümlü sunucularına monte edilen 1.088 adet Primergy CX2570 M4 sunucudan oluşacak ve her sunucu iki Intel Xeon Altın işlemci CPU, dört adet NVIDIA Tesla V100 GPU bilgisayar kartı ve Intel SSD DC P4600 depolama birimi gibi bileşenleri içerecek.

Fujitsu, Nisan 2018’de faaliyete başlamayı hedefleyerek sistemi kuracağını açıkladı. Ayrıca Japonya Ekonomi Ticaret ve Endüstri Bakanlığı geçtiğimiz yıl, ülkeyi süper hesaplama yarışının en üstüne götürmek için ABCI platformuna 19.5 milyar yen’lik yatırım yapacağını açıklamıştı.

Platform, yüksek hızlı yapay zeka işleme özelliğini ve daha sonrasında yapay zekanın toplum ve işletmeler için kullanılmasında ivme kazandırması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>