Geely ve Tencent iş birliği yaptı

0

Geely ve Tencent

Akıllı otomobil geliştirmek için Geely ve Tencent iş birliği yaptı. İkili, akıllı otomobil için güçlerini birleştirmeye karar verdi.

Geely ve Tencent iş birliği ne anlama geliyor?

Otomotiv sektörü teknolojiyle iç içe yer alırken, otonom araçlar bu alanda dönüşümün öncüsü oluyor. Otonom araçlarla ihtiyaç duyulan ileri teknoloji için şirketler ise güçlerini birleştiriyor.

Bunlardan biri de Geely ile Tencent Holdings arasında yapılan anlaşma oldu. Yapılan iş birliği ile ikili otonom sürüş teknolojileri ve akıllı kokpit teknolojileri alanında güçlerini birleştiriyor. Aslında geçtiğimiz günlerde Geely’nin Baidu ile yaptığı anlaşma, yeni bir marka oluşturmayı içerirken, bu iş birliği daha çok teknoloji paylaşımı ve geliştirmeye odaklanıyor. Ayrıca Geely ile Tencent’in araç paylaşımı konusunda da çalışmalara imza atabileceği konuşuluyor.

2010 yılında Volvo’yu satın alan Geely, Daimler grubuna da ortak olmuştu. Geely, yaptığı iş birlikleri ve satın almalarla birlikte agresif bir yayılma politikası izliyor diyebiliriz. Tencent ise Telse ve Nio’nun hissedarı olmasıyla dikkat çekiyor.

İkili arasındaki ortaklık şu anda teknoloji geliştirmeye yönelik olsa da ilerleyen süreçte araç üretme odaklı bir iş birliğine dönüşebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>