Girişimlerde ‘‘Halkla İlişkiler’’ önemli mi?

6

Bir vizyon ve fikir ile girişimciliğe başladığımızda açık konuşmak gerekirse oldukça safmışız. Bir halkla ilişkiler firmasının (PR) girişimimizin daha büyük bir kitleye yayılması için güzel bir fikir olduğunu düşünmüştük. İşe yarayabilirdi de…

Diğer pek çok kurucu gibi biz de fikrimize aşıktık ve diğer insanların da aşık olacağından emindik. Bazıları oldu da ancak basını ikna etmekte açıkça başarısız olduk.

Bir basın mensubuna yaklaşmanın yazılı olmayan fakat gizli de olmayan bazı kuralları varmış. Bizim ise bunlardan hiç haberimiz yoktu. Şu an geriye dönüp olaylara tekrardan baktığımızda neredeyse her şeyi yanlış yaptığımızı görebiliyoruz (basın bültenleri göndermek oldukça eski usul bir işmiş).

Dersimizi aldıktan, idealistliğin ve kararlılığın her şey olmadığını kabul ettikten sonra ‘deneyimin’ sorunumuzu çözebileceğini düşündük: Bu işin nasıl yapılacağını bilen insanlarla çalışmamız gerektiği sonucuna vardık ve bir PR ajansı ile anlaştık. Büyük hataydı. Burada sebeplerini teker teker sıralamak çok kolay değil. Ancak genel sorun bizim için içerik üretmeleri ve bunu bir yerlerde yayınlatmaları değildi. Bir kaç güzel yemek eşliğinde pek çok muhabire bir şeyler anlatıp sizden bahsedecekleri bir yazı yazmalarını sağlayabiliyorsunuz. Ancak bu iş için verdiğimiz paranın karşılığında, işimiz için yeterince geri dönüş alamadığımızı gördük.

Çıkardığımız en önemli ders yanlış işbirlikleri ve medyanın işe yaramayan başarıları yerine kendi güçlerimize güvenmemiz gerektiği oldu.

Artık yeni bir yol deniyoruz. Online Press Kit 24/7, Help a Reporter (HARO) ve Pitchrate gibi servisleri kullanarak bu işi kendimiz yapmaya çalışacağız.

Okuyucularımızdan gelen tepkiler üzerine bu güncellenme notu eklenmiştir: Bu haber bir advertorial çalışması değildir. Yabancı kaynaklardan bize ulaştırılan bir yazıdır. Bu yazıda geçen deneyimler tüm PR firmaları için bağlayıcılık içermez. Aynı PR şirketlerinin pek çok haber çalışmasına yer verdiğimiz, röportaj teklifine de olumlu dönüş yaptığımız bir yayın kanalında PR şirketlerine karşı bir tavır oluşması söz konusu olamaz. Yerli PR şirketlerimizin girişimcilik ekosisteminde elde ettikleri başarılara dair örnek hikayelerine de sayfalarımızda yer vermekten memnuniyet duyarız. 

Yorumlar

 1. Avatar

  PR lideri güzel bacaklı kadınlar ve skandallarının medyadan ayrı kaldıkları pek söylenemez ama.

 2. Ülkemizdeki tüm sektörlere baktığınızda işini işin gerektirdiği kurallar ölçüsünde yapanlar olduğu gibi yapmayanlar da olacaktır. Bu yazıdaki genellemenin tüm sektöre atfedilmesini ahlaken uygun bulmuyorum..

  1. Kesinlikle haklı olduğunuzu düşünüyoruz. Bu konu ile alakalı yazının içerisinde bir güncelleme notu ekleyeceğiz.

 3. Doğru insanlarla karşılaşmamış veya PR dünyası aklınızdakinden farklı bir dünya çıkmış olabilir. Ya da sadece stratejinizde hata vardır. Hepsi mümkün ama zaten pek çok hata yaptığınızı belirtmişsiniz.
  PR aslında herşeyiniz tastamam olduğu zaman yapılması gereken bir çalışmadır. Ve aslında her işin de PR’ı olmayabilir. Ama “ucuz” PR genelde faydadan çok zarar verebilir. Çünkü ilişkilere odaklanan PR, maddi-manevi talepkar ve bir o kadar da riskli bir iştir. (Belki de beklentilerinizi yanlış kurguladınız.)
  Denediğiniz yeni yolun sizi mutlu edeceğine dair şüphelerim var. Evet teknolojiden faydalanmak lazım ama tüm stratejiyi teknoloji üzerine kurmak ilişkiler dünyasında yetersiz kalabilir. Şöyle bir bakınca bu servislerin aynı kişiler tarafından verilen hizmetler olduğunu görüyorum. Türkiye’de bu hizmeti kullanan kaç kişi var emin değilim.
  Size bu yolda bol şans dilerim…

 4. Yayınınızı, haberleriniz için takip ediyordum. Ancak açık konuşmak gerekirse oldukça safmışım. Aslında tüm sayfaları didiklemeseydim, bir sektörü ve yüzlerce çalışanını karalamadan objektif haberler okumak anlamında işe yarayabilirdi de…

  Girişimci kim? Girişiminin adı ne? Hangi PR ajanslarıyla çalıştılar ve ne gibi nedenlerle hüsrana uğradılar? Ne süreyle çalıştılar? Aralarında PR ajansına nitelikli brief aktarabilecek, iletişimle uzaktan yakından ilgili birileri var mıydı? Yoksa bir masa bir kasa, iletişim ajansıyız diyen 2 kişilik ajanscıklardan biriyle mi çalıştılar? Kafamda deli sorular,ancak hiçbirine yanıt bulamıyorum bu haberi okuduğumda. Sadece bir takım linkler ve koca sektörün yerine bunlarla kendimiz halledeceğiz artık, diyen meçhul bir kişi ve meçhul bir girişim ve meçhul bir ürün…

  Uydurma haberler ve bolca karalamayla, farklı servislerin reklamını yapamazsınız. Tabii etik değerleriniz buna müsaade ediyorsa, bu kısmı bizi aşar.

  Zeynep VARLI

  1. Haklı olduğunuz noktalar var. Bu konu ile alakalı yazının içerisinde bir güncelleme notu ekleyeceğiz. PR çalışanlarından aksi bir durumu ortaya koyacak başarı hikayelerine de sayfalarımızda yer vermeye her zaman açığız.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>