GM ve LG Energy dördüncü pil tesisi girişimini iptal etti

0

GM ve LG Energy pil tesisi

GM ve LG’nin ortak girişimi Ultium Cells LLC,  yaklaşık 2.5 milyar dolara mal olması beklenen dördüncü bir ABD pil tesisi için New Carlisle, Indiana’da bir saha kurmayı düşündüğünü paylaşmıştı.

GM yaptığı açıklamada: “Planımızın dördüncü bir ABD hücre tesisine yatırım yapmayı içerdiği konusunda çok nettik, ancak spekülasyonlar hakkında yorum yapmayacağız” dedi. LG Energy, dördüncü bir tesisle ilgili görüşmelerin sürdüğünü ancak “bir karar verilmediğini” duyurdu.

Kaynaklar, GM’nin Indiana’da yeni bir ortakla yeni bir tesis kurma planlarına devam edebileceğini söyledi.Detroit otomobil üreticisi ve Güney Koreli şirket, Michigan’da 2024’te açılması planlanan 2.6 milyar dolarlık bir fabrika inşa ediyor. Ultium, Aralık ayında, bu içinde açılacak olan 2.3 milyar dolarlık Tennessee fabrikasındaki yatırımını 275 milyon dolar daha artıracağını söyledi.

GM Cuma günü LG Energy ile hücre üretimini artırmak için hızla yatırım yaptığını söyledi ve Tennessee ve Michigan’daki fabrikaların sırasıyla 2023 ve 2024’te açılma yolunda olduğunu ekledi.

GM: “Bu hücre kapasitesi, 2024 ortasına kadar Kuzey Amerika’da 400.000 elektrikli araç üretme yolunda ilerlememizi sağlıyor ve 2025’te Kuzey Amerika’da yılda 1 milyondan fazla elektrikli araç üretecek hücre kapasitesine sahip olmayı bekliyoruz” dedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>