Techinside Google News
Techinside Google News

Google, Android 15’e tek dokunuşla geçişi getiriyor!

Bu yıl Google I/O açılış konuşmasının ana odağı yapay zekaydı, ancak çeşitli geliştirici oturumlarında hâlâ gizlenmiş bir sürü yeni özellik güncellemesi var.
- Advertisement -

Örnek olarak 9to5Google, Google ekibinin; Android 15 ve Wear OS 5’e bazı kullanışlı geçiş anahtarı güncellemeleri üzerinde çalıştığını fark etti.

Google, “Parola anahtarları ve kimlikle ilgili en iyi uygulamalar” geliştirme oturumunda, Android 15’in tek dokunuşla oturum açma sürecine geçeceğini duyurdu. Şirket, biri hesap seçmek için, diğeri biyometrik bilgi istemi için olmak üzere iki ayrı ekrana sahip olmak yerine, bunları tek bir ekranda birleştirecek.

Böylelikle, bir hesaba giriş yapmak için yalnızca yüzünüzü, parmağınızı veya başka herhangi bir ekran kilidi açma yöntemini kullanabileceksiniz. Geliştiriciler için bu, Android 15 veya sonraki sürümlerdeki Kimlik Bilgisi Yöneticisinin yeni sürümlerinde otomatik olarak desteklenecek.

Diğer bir güncelleme ise Otomatik Doldurma özelliğinin Kimlik Bilgisi Yöneticisi sonuçlarını Gboard’da da göstermesi. Buna şifreler, şifre anahtarları ve Google ile Oturum Açma dahil.

Bir başka güzel güncelleme ise, telefonlar ve tabletler için yeni bir “Geri Yükleme” geçiş anahtarı özelliği sayesinde, yeni bir cihaz satın alırsanız uygulamalarınızda tekrar oturum açmanın daha kolay hale gelmesi. Bir uygulama, bir geri yükleme anahtarını Kimlik Bilgisi Yöneticisine kaydedebilir. Bu anahtar daha sonra cihazda yerel olarak depolanır ve bulut yedeklemeleri etkinleştirilirse otomatik olarak yeni cihaza aktarılabilir. Özetle, kullanıcıların her uygulamaya tek tek giriş yapması gerekmeyecek.

Geçiş anahtarları ayrıca Wear OS 5’e üç aylık platform sürümüyle geliyor. Bu, doğrudan bileğinizden şifreleri veya şifreleri kullanmanıza; Google ile oturum açmanıza olanak tanıyor.

Google, bu özelliğin üçüncü taraf şifre yöneticileriyle de çalışacağını söylüyor ve buna örnek olarak Dashlane’i gösteriyor. Apple Watch zaten bu kimlik doğrulama özelliklerinden bazılarına sahip, bu nedenle Google’ın Android akıllı saat kullanıcıları için oyun alanını eşitlemeye devam ettiğini görmek güzel.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir