Google bulut tesisi önümüzdeki yıl Londra’ya açılıyor!

0

Google bulut sistemi desteklemek ve ağını arttırmak adına Amazon Web Services ile aynı yola giriyor. Avustralya’da açılan veri tesislerinin ardından, şimdi de Londra’da bulut bilişime yönelik yeni bir tesis açılıyor.

Amazon’dan gelen genel bulut modeli, sunucu bilgisayarları kiralama, veri saklama ve ağ kapasiteleri üzerine müşterile hizmet veriyor. Her tesis bir bölgeyi temsil ediyor ve böylece müşteriler ile sağlıklı bir ortamın oluşması sağlanıyor. 2 yada 3 veri merkezinden oluşan bu tesisler kendi güç kaynaklarına ve güvenliklerine sahip oluyorlar.

Google bulut sistemleri Avrupa’yı kaplayacak

Google elbette bu noktada durma amacında değil. Şirket Belçika’da da üç farklı veri merkezini faaliyete geçiriyor. Aynı zamanda Almanya, Hollanda ve Finlandiya için de bulut tesislerin açılması planlanıyor. Böylece bölgedeki diğer güçlü rakipler Microsoft ve Amazon’a rakip olmak istiyor.

Microsoft, Amazon ve Google Avrupa’da veri merkezleri ve bulut tesisleri açmayı sürdürüyorlar. Yeni tesisler duyurulurken, diğerleri de hizmete açılıyorlar.

Büyük bilişim devlerinin büyük yatırımlarla Avrupa’ya açılmalarının bir sebebi var. Eğer Avrupa’ya yeterince tesis açabilirlerse, çok daha hızlı bir şekilde bulut çözümleri uygulayabilirler. 

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>