Google çalışanları gizlice sendika kurdu

0

Google CEO'su Sundar Pichai

Google’da 226 mühendis ve çok sayıda başka çalışan, bir araya gelerek sendika kurduklarını açıkladılar.

Son derece gizli operasyonla sendika kurmak

ABD İletişim Endüstrisi Çalışanları sendikası ile 1 yıldır yürütülen gizli çalışma sonrasında ortaya çıkan oluşum, sadece maaşlı/bordrolu çalışanlarını haklarını değil, Google için iş yapan freelancer, geçiçi çalışan veya taşeron işçilerin haklarını da koruyacak.

Kurulan sendika yasa dışı bir oluşum değil ancak buna rağmen çok gizlice kurulmasının bir nedeni var. Google yöneticilerinin, bu tür bir sendika kurmak istediğini belli edecek herkesi daha çalışmanın başında işten atma riski…

Bu riski almak istemeyen çalışanların son derece gizli şekilde örgütlendikleri anlaşılıyor. The Alphabet Workers Union ismindeki sendika şimdilik 260 bin çalışanı olan Google’ın tüm çalışanlarını temsil etmiyor ve Google yöneticileri hala bir bahane bularak birkaç yüz kişiyi işten çıkarmaya cesaret edebilir. Ancak oluşabilecek kamuoyu tepkisi nedeniyle sendikalaşmaya karşı koymayacakları da düşünülüyor. Bakalım neler olacak?

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>