Google, Facebook ile Başa Çıkmanın Yolunu Buldu

0

Google Facebook rekabeti için yeni perdenin dijital reklam alanında açılacağından kimsenin şüphesi yoktu. Facebook’un reklamlar aracığıyla bu kadar kar etmesinin en büyük sebeplerinden biri, sosyal ağın kullanımı rumuzlar değil, gerçek kişilikler üzerinden işlemesi. Böylece tüm kullanıcı bilgilerini ve etkinliklerini farklı cihazlar üzerinden takip etmek mümkün oluyor ve login özelliği kullanan diğer uygulamalarda da elde edilen veriler, en isabetli kampanya ve reklamları sunmakta işe yarıyor.
Google ve diğer internet şirketleri ise, kullanıcılarının rumuzlarla kimlik oluşturmasına da izin verdiği için, farklı platform ve hizmetler arasında aynı kişiyi takip etmek zorlaşıyor.
Kullanıcılarının bütün servislere tek bir gerçek kimlik ile erişmesi şirketin en büyük hedeflerinden biriydi ve bu sebeple Google Plus’ı hayata geçirdi. Bildiğimiz üzere Google+ yeterli ilgiyi görmeyince, şirket bu uygulamayı terk etti. BI haberine göre ise Google’ın yakın zamanda bu sorunu kısmen de olsa çözdü.

Google Facebook rekabeti artık daha adil

Etkinliğe katılan analistlerden biri, Pichai’e Gooogle’ın övünç kaynağı olan ve bir milyarın üstünde kullanıcıya sahip olan servisleriyle ilgili sorular sordu. Bu kullanıcıların ne kadarı anonimdi ve şirket bu kullanıcıların ne kadarının kimliğiyle ilgili bilgi sahibiydi?
Pichai’in cevabı mobil üzerinden devamlı bir kullanıcı artışı olduğu ve bu kullanıcıların neredeyse tamamının sisteme kimlikleriyle giriş yapmış olduğu yönündeydi:
“Mobil kullanıma doğru büyük bir yönelim var. Ürünlerimizi kullananların yarısından fazlası mobil kullanıcı. Üstelik mobilde kullanıcılar genelde giriş yapmış durumda. Bu sebeple, zaman içinde kullanıcı verileriyle ilgili daha çok bilgiye sahip olacağımızı düşünüyorum.”
Google’ın bu sayede tıpkı Facebook gibi kullanıcılarını farklı uygulama ve platformlarda izleyerek, bütünsel bir deneyim sağladığını ve bunlardan elde ettiği verileri daha kişisel reklamlara dönüştürerek, Facebook ile dijital reklam rekabetinde avantaj elde edeceğini tahmin etmek zor değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>