Google, Facebook ve Amazon banka mı olacak?

0

Fujitsu Türkiye’de sadece teknoloji markası olarak tanınıyor ancak Japonya’da aynı zamanda finansal hizmetleri de bulunuyor. Fujitsu’nun yayınladığı bir raporda, Google, Amazon ve Facebook hakkındaki gözlemleri ise bu üç internet şirketinin giderek büyük birer bankaya dönüştüklerini ve finans şirketlerine rakip olduklarını ortaya koyuyor.

Rapora göre eskiden sigorta poliçeleri satın almak veya farklı finansal enstrümanları kullanmak için bankaları tercih eden müşterilerin %20’si artık Google, Facebook veya Amazon üzerinden bu ihtiyaçlarını gideriyorlar. Ayrıca %37’nin de Google, Facebook veya Amazon üzerinde uygun teklifler bulmaları halinde mevcut bankalarını terk edebilecekleri anlaşılıyor.

Google şimdiden Android Pay, Google Wallet gibi hizmetlerle bir ödeme servisi sunuyor. Bu aslında bankalarla ortak çalışan bir servis ama Google’ın Android üzerinden bankaların karına ortak çıktığı da aşikar. Aynı şekilde Google Mortage hesap makinesi gibi araçlar sunuyor ve bu araç üzerinden yapılan başvuralarda, bankalarla kar paylaşımı yapıyor. Benzer hizmetleri Facebook da sunuyor.

Amazon ise bir adım daha ileri gidiyor ve kullanıcılarına doğrudan kredi veriyor. Amazon’da mağazası olan kullanıcılar, bazı ürünleri satın alıp mağazalarına koymak için Amazon’dan kredi kullanabiliyorlar. Ürün satılınca krediyi faiziyle geri ödüyorlar.

Banka mı kuracaklar?

Google’ın da doğrudan kredi verebilmek, kredi kartı çıkarabilmek için kendi bankasını kurmasının yakın olduğu düşünülüyor. Böylece Android Pay ile yapılan ödemelerde komisyonu bankalarla paylaşmak zorunda kalmadan tüm Android kullanıcılarına kendi kredi kartlarını kullandırabilecek.

Facebook ise böyle bir banka kurduğunda, dünya çapındaki 1,5 milyar insanın birbirine online olarak çok basit şekilde para gönderip almasını sağlayabilecek. Hatta bu iş için gerekli olan mobil uygulamalar da zaten sayısız kullanıcını telefonuna kurulmuş durumda.

Dolayısıyla finans dünyası artık Google, Facebook ve Amazon’u ciddi bir rakip olarak görmeye başlıyor. Apple’ın ise şimdilik böyle bir hevesi yok. Apple daha çok yeni teknolojilerle devrimsel ürünler yaratma peşinde koşuyor. Ama orta vadede Apple’ın da bankaya dönüşme riski bulunuyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>