Google konum verileri toplamada kullanıcıları yanıltıyor mu?

0

Google konum verileri

Avustralya’da bir yargıç tarafından Google suçlu bulundu. Google’ın konum verileri toplamada kullanıcıları yanılttığı tespit edildi.

Google konum verileri toplamada adil davranmıyor

Avustralya’da bir yargıç, Google’ın Android cihazlar aracılığıyla topladığı kişisel konum verileri konusunda kullanıcıları yanlış yönlendirdiğini tespit etti.

Federal Mahkeme Yargıcı Thomas Thawley’e göre ihlaller Ocak 2017 ile Aralık 2018 arasında meydana geldi. Yeni bir Android cihazı kurarken yeni bir Google hesabı oluşturan kullanıcılar, “Konum Geçmişi” ayarının bunu yapabilecek tek Google hesabı ayarı olduğuna inandırıldı. Aslında, varsayılan olarak açık olan “Web ve Uygulama Etkinliği” ayarı, Google’ın kişisel olarak tanımlanabilir konum bilgilerini toplamasına ve depolamasına izin verdi. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Google aleyhine ceza talebinde bulundu.

Bu durumla birlikte Avustralya ile Google arasındaki ipler biraz daha gerilecek gibi görünüyor. Şubat ayında Avustralya hükümeti, Google ve Facebook’un medya şirketlerine platformlarında dağıtılan haber içeriği için ödeme yapmasını gerektiren bir yasayı kabul etmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>