Google kullanıcı verilerini satan şirketi yasakladı

0

Google kullanıcı verileri

Google kullanıcı verilerini satan SafeGraph’ı yasakladı. Uygulamalar ve yazılım geliştiriciler için ise süre tanındı.

Google kullanıcı verilerini korumak istiyor

Motherboard tarafından yayınlanan rapora göre Google, Android kullanıcılarının konum verilerini yakalayan ve satan bir şirket olan SafeGraph’ı yasakladı.

Şirketin yazılım geliştirme kitini (SDK) kullanan Android geliştiricilerine, SafeGraph’ın konum toplama araçlarını uygulamalarından kaldırmaları veya Play Store’dan olası çıkarılmalarla karşılaşmaları için 7 gün verildi. SafeGraph’ın elde ettiği verilerin bir kısmı, SDK’dan yararlanan uygulamalardandı. Pek çok kişi şirketlerin verilerini nasıl kullandıklarının farkında olmasa da, uygulamalar kullanıcı konumlarını takip edebildi. Google aslında bu durumu Haziran ayı başında SafeGraph’a bildirdi. Ancak herhangi bir uygulamanın hala SDK’yı kullanıp kullanmadığı veya Google’ın SafeGuard’ın eklentilerini kaldırmayan geliştiricilere karşı önlem alıp almadığı net değil.

SafeGraph’ın konum verilerini, bunun için ödeme yapmak isteyen hemen hemen herkese sattığı bildiriliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin SafeGraph’ın müşterileri arasında olduğu söylenirken, New York Times, COVID-19 kısıtlamaları gevşetildikten sonra insanların nerede toplandığını gösteren bir proje için SafeGraph verilerini kullandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>