Google mühendisi hapis cezası aldı

0

Google mühendisi

Şirket içi sırları Uber ile paylaştığı belirtilen Google mühendisi hapis cezası aldı. Anthony Levandowski isimli mühendis, Google’dan Uber’e geçiş yapmıştı.

Google mühendisi için 18 ay hapis cezası

Günümüzde özellikle teknoloji ve savunma şirketleri, çalışanları ile güvenliği ve gizliliği sağlama konusunda karşı karşıya kalabiliyor. Anlaşmazlıklar sonrasında, şirketlerin ticari sırları rakip şirketlere veya devletlere kadar ulaşabiliyor.

Son olarak bu konuda benzer bir durum Google’ın başına geldi. Google’da otonom araç bölümünde çalışan Levandowski isimli mühendis, öncelikle kendi şirketini kurmak gibi bir yol izlemişti. Otto isimli bir şirket kuran Levandowski, bu şirkete Google’da beraber çalıştığı birçok arkadaşını transfer etmişti.

Ancak şirketin Uber tarafından satın alınması sonrasında Google, bu şirketin Google’ın otonom sürüş teknolojisi hakkında çok fazla bilgiye sahip olduğu gerekçesiyle harekete geçti. Dava neticesinde Levandowski’nin ticari sırları çalıp açığa çıkardığı tespit edildi ve 18 aylık para cezasına çarptırıldı. Ayrıca Levandowski’ye 18 aylık hapis cezası da verildi. Levandowski’ye Google mühendislerini transfer ettiği için aha önce 179 milyon dolarlık para cezası da verilmişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>