Google Rus haber kanallarına misilleme yaptı!

0

Google Rus haber

Google Rus haber kanalları Sputnik ve Russian Today’de yayınlanan makalelere erişimi kısıtlıyor. İki Rus haber kanalı arama sonuçlarında daha düşük seviyelerde yerleştirilme tehlikesi altında. 2016 ABD seçimlerine müdahalede bulunduğu gerekçesiyle Twitter’da reklam vermesi yasaklanan iki haber kanalının bu kez Google ile başı dertte.

Google Rus haber kanallarını engelliyor mu?

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumunda konuşma yapan Schmidt, Sputnik ve Russian Today hakkındaki sorulara ilginç bir cevap verdi. Schimdt, şirketin bu tür web sitelerine “daha az önem verdiğini” belirtti. Bu açıklama sonrasında Google’ın aramala motorunda bu iki haber sitesinin bulunurluğu azalttığına yönelik söylentiler artış göstermeye başladı.

Medya denetleyicisi Roskomnadzor’un başkanı Alexander Zharov, ajansının Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt’e bir mektup gönderdiğini söyledi. Mektupta Rus web sitelerinin arama motoru yöntemlerine ilişkin açıklama istendiği belirtiliyor.

Sputlink ve Russian Today’in Twitter’ın ardındandan Google ile de başa girdi. Bu iki şirketin alınan tedbirler nedeniyle geleceği pek de parlak görülmüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>