Güney Kore yeni kripto para birimlerini yasakladı!

0

Güney Kore hükümeti geçtiğimiz günlerde, kripto para birimlerinin çoğunun başlama sürecini oluşturan ilk madeni paraları (ICO) yasakladı. Ülkenin Finansal Hizmetler Komisyonu, para birimlerini daha iyi denetlemek ve izlemek için tüm ICO’ların yasaklandığını açıkladı.

Güney Kore’deki bu gelişme, Bitcoin değerinde yüzde 2’lik bir düşüşe neden oldu. Hatta ICO’ların ana sanal para birimi olan Ethereum’da da bir düşüş yaşandı.  Ayrıca Güney Kore mali düzenleyicisi geçtiğimiz günlerde sanal para birimleri yoluyla yapılan bağış toplama faaliyetinin artık yasal olmadığını açıkladı.

Bu ayın başlarında, Çin Merkez Bankası da benzer bir girişimle ICO’ları yasaklamıştı. Çin’de uygulamanın başlamasıyla bitcoin değerinde yüzde 30 düşüş yaşanmıştı. Çin’in ICO’ları yasaklamasının en büyük nedeni, yatırım yapmanın getirdiği büyük riskti. Çin’de binlerce kişi pump-and-dump planıyla dolandırıldı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>