Hacker Sanix yakalandı

0

Hacker Sanix

Ukrayna’da yetkililer tarafından yürütülen çalışmada, hacker Sanix yakalandı. Sanix, 773 milyon kişinin e-postasını çalmıştı.

Hacker Sanix elindeki verilerle yakalandı    

Günümüzde siber saldırılarda artış yaşanıyor. Her şeyin dijitalleştiği bu çağda, kullanıcıların gizliliği ve verilerinin güvenliği kötü niyetli hackerlar ve ihlal yapan platformlar nedeniyle tehlikeye giriyor.

Ukrayna Ulusal Güvenlik Servisi (SSU) uzun süredir peşinde olduğu hacker Sanix’i yakalamayı başardı. Sanix, 773 milyon kişimim e-postasını ele geçirmişi. SSU, Sanix’in elinde olan bu verilerin toplam boyutunun 87 GB boyuta sahip olduğunu belirtiyor.

Üstelik Sanix’in elindeki verilerin bunlarla da sınırlı olmadığı öğrenildi. Sanix’in elinde Avrupa ile Kuzey Amerika’da yaşayan bazı kişilere ait finansal bilgilerinin bulunduğu ve 7 veritabanı olduğu iddia edildi.

Sanix’in elde ettiği kripto para cüzdanları ve paypal hesapları dahil olmak üzere toplamda 2 terabaytlık verinin tamamına el koyuldu. Ayrıca veriler arasında Kaliforniya yönetimini zor durumda bırakacak bilgilerin de olduğu, bu nedenle Sanix’in tahmin edilenden daha tehlikeli olduğu belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>