Havacılık şirketleri blockchain kullanacak!

0

Havacılık şirketleri

Havacılık şirketleri blockchain kullanarak iş süreçlerini daha güvenli ve verimli hale getirmeyi planlıyor. Rolls Royce ve Airbus, blockchain teknolojisi kullanacak havacılık şirketleri arasında yer alıyor.

Havacılık şirketleri için blockchain neden önemli?

Kripto paralar ile tanıştığımız blockchain teknolojisi birçok sektörü etkisi altına almaya devam ediyor. Havacılık sektörü de bu dalgadan etkilenen sektörlerden biri oldu. Havacılık sektöründe dünyanın en büyük şirketleri Rolls Royce ve Airbus, tedarik zincirinde parça takibi yapabilmek için blockchain teknolojisinden faydalanacak.

Şirketlerin bu teknolojiye yönelmelerindeki ana neden ise; kayıtları manuel olarak tutmanın çalışanlar arasında karışıklığa neden olması. Kompleks ürünlerin kayıtlarının otomatik ve güvenli bir şekilde tutularak saklanacak olması, iş süreçlerinde güvenlik ve verimlilik artışı sağlayacak. Henüz başlangıç aşamasında olan bu denemelerde, ilk olarak 3D yazıcı ile basılan parçaların kaydının tutulması hedefleniyor. Deneme aşamalarından sonra, tüm parçalar blockchain ile tutulabilir.

Özellikle nakliyat, sağlık ve gıda alanlarında başarılı bir şekilde uygulanan blockhain, böylelikle havacılık sektörüne de girmiş olacak.