Helsinki AR uygulamaları için haritalandırıldı

0

Helsinki AR

Helsinki AR ve VR uygulamaları için 3D olarak yeniden haritalandırıldı. Umbra tarafından yapılan Helsinki 3D haritası, çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek.

Helsinki AR geliştiricileri için uygun bir şehir

Şehirlerin çeşitli app’lere entegrasyonunda yaşanan genel sorun; 3D şehir haritalarına ulaşmak oluyor. 3D haritalama için büyük bir veri setine ihtiyaç duyuluyor. Helsinki için bu sorunu çözmek amacıyla 2015 yılından bu yana haritlama çalışması yürütülüyor. Helsinki’de havadan çekilen görüntüler ile yaklaşık 50 kilometrekarelik bir alanın 3D örgü haritası oluşturuldu.

Uydularla elde edilen GPS verileri, şu anda konuma dayalı çalışmakta ve 2 boyutlu seçenek sunmakta. Ancak elde edilen bu harita, gelecekte AR ile şehrin dijital kopyasına ulaşmayı mümkün hale getirecek.

Bu görselleştirme San Francisco merkezli Umbra tarafından, otomatik bulut platformu aracılığıyla yapıldı. Çekilen görüntüler, bir yazılım aracılığıyla birleştirilerek dijital şehir oluşturuldu. Geliştiriciler, elde ettikleri 3D veri kümesi ile Google Earth’den daha yüksek doğruluk sunma potansiyeli taşıdığını belirtiyor.

Aşağıdaki video ile Helsinki’ni 3D şehir haritasını inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>