Hidrojen yakıt hücreleri dizelin yerini alabilecek mi?

0

Hidrojen yakıt hücreleri

Loop Energy son hidrojen yakıt hücresi sisteminin, mevcut fiyatlarla dizel motorlardan daha avantajlı olabileceğini açıkladı.

British Columbia merkezli Burnaby firmasına göre, bir kamyon, yeni S1200 hidrojen yakıt hücresi sistemi ile 100 dolar değerinde yakıtla 111 milin biraz üzerinde seyahat edebilir. Dizel bir kamyon sadece 109 milden biraz daha fazla gidebilir. Daimler Trucks (OTC) ve Volvo, ürünleri uzun mesafelere taşımak için uzun mesafeli yük kamyonları olarak hidrojen yakıt hücrelerine büyük yatırım yapıyor. Elektrikli kamyonlar, akülerin ağırlığı nedeniyle ekonomik olarak uygun değil.

Hidrojen yakıt hücresi, bir kamyonu çalıştıran küçük bir aküye güç sağlayan ısı ve enerji üretmek için hidrojeni bir katalizör aracılığıyla çalıştırır. Bu hücrelerden yayılan tek şey su olması, daha çevre dostu olmalarını sağlıyor. Hidrojen yakıt hücrelerinin yaygın olarak benimsenmesi için iki zorluk bulunuyor: dizelden daha az verimlidirler ve Avrupa’da yakıt ikmali altyapısı neredeyse olamaması.

Loop Energy CEO’su Ben Nyland: “Bu ürün günümüzün ekonomisini sağlıyor” ifadelerini kullandı. Nyland, Loop Energy’nin büyük tedarikçiler tarafından büyük kamyon üreticileri için hidrojen güç aktarma organlarının yanı sıra yeni başlayan kamyon üreticilerine yakıt hücresi sistemi tedarik etmeyi hedeflediğini açıkladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>