Hindistan’da akıllı telefon pazarı alev alev!

0

Akıllı telefon dünyasını şekillendiren pazarlardan biri de Hindistan. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi, gerek yerel gerekse küresel üreticiler için zorlu bir rekabet sahası ve bunun bazı sonuçlarıyla da karşılaşılmaya başlandı. Yarış, büyük yerli markaları kötü yönde etkiliyor. Örneğin ülkedeki en önemli üreticilerden Micromax için işlerin iyiden iyiye kötüleştiği belirtiliyor.

Hindistan, dünyanın en hızlı büyüyen akıllı telefon pazarı. Satışları geçen yıl, 2014’e göre yüzde 29 arttı. Micromax ise pazar lideriydi. Ancak son dönemde Samsung’un Hint pazarına ‘şok edici’ fiyatlara sahip modeller sunmaya başlaması ve Çinli üreticilerin de (Xiaomi, Huawei, vb) daha rekabetçi adımları ile birlikte işlerin seyri değişmeye başladı.

Sadece bir yıl önce ülkenin en çok tercih edilen markası olan Micromax’ta pazar payının yarı yarıya düştüğü ve en çok akıllı telefon satışı gerçekleştiren şirketler arasında da gerilediği görülüyor. Bilgiye göre şirketin pazar payı yüzde 22’den yüzde 13’e geriledi. Her geçen gün daha fazla sayıda üst düzey yönetici istifa ederken Micromax’ın süper-rekabetçi Hint pazarındaki akıbetı de daha yüksek sesle sorgulanmaya başlandı.

Teknoloji alanında şirketlerin kaygan bir zeminde olduğuna dair son dönemdeki ilginç işaretlerden biri Micromax. Örneğin şirketin Bangalore’deki yazılım ofisini kapattığı ve üst düzey yönetim kadroları arasında ciddi tartışmaların olduğu da diğer bilgiler arasında.

Hindistan markalarının önlenemez düşüşü

Öte yandan konu sadece Micromax ile ilgili de değil. Çin markalarının ülkede pazar paylarını iki katına çıkardıkları belirtiliyor. Counterpoint araştırmasına göre Micromax’ın yanı sıra Intex, Lava ve Karbonn adlı diğer yerli markaların toplam pazar payı da yüzde 43-48 aralığında geriledi.

Bu sofistike Asya ülkesinde akıllı telefon pazarına ilişkin göstergeler bir hayli ilginç. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>