Huawei döküm tesisi kuruyor

0

Huawei döküm tesisi

Teknoloji dünyasının dev isimleri, kendi üretim tesislerini kurarak maliyetlerini azaltmaya çalışıyor. Huawei döküm tesisi ile bu yönde bir adım atıyor.

Huawei döküm tesisi için çalışmalar başladı

Günümüzde teknoloji devi şirketler, genellikle ürünlerinin üretim süreci için bir alt yükleniciyle ortak çalışma yürütüyor. Ancak bazı durumlar bu alt yükleniciyle çalışmak maliyetlerin yüksek olmasına neden olabiliyor.

Huawei de maliyetlerini azaltmak için önemli bir adım atıyor. Huawei yonga setlerinin üretiminde, yarı iletken pazarının dev ismi TSMC ile çalışmaktaydı. Ancak Huawei’nin TSMC ile anlaşması 14 Eylül itibariyle sona erecek. Bu durumda Huawei’nin elinde yalnızca SMIC ile yaptığı anlaşma kalacak. Ancak SMIC ile yapılan anlaşma kapsamında yalnızca 14 nm üretim yapılması da Huawei’nin uzun vadede zor durumda kalabileceği anlamına geliyor.

Huawei ise Eylül ayı itibariyle Kirin yonga setlerinin üretiminde yaşanacak aksaklığı gidermek için hızlı bir adım atmaya hazırlanıyor. Üretim sürecindeki maliyetleri de azaltmak isteyen Huawei, kendi döküm tesisini kuracak. Ancak kurulacak bu tesiste 45 nm döküm yapılacak olması, Huawei’nin nasıl bir gelecek planladığı konusunda soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Şu anda birçok üretici 5 nm sürecine geçmişken, 45 nm üretim yapmak, Huawei’yi bu alanda geride bırakabiliyor.

2020 yılı sonunda kadar elindeki stoğu kullanması beklenen Huawei’yi, 2021 yılında zor günler bekliyor diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>