Hyperloop gerçek olmaya bir adım daha yaklaştı

0

Elon Musk’ın yeni nesil raylı ulaşım teknolojisi olarak geliştirdiği Hyperloop’ta önemli bir gelişme yaşandı.

Nevada’da test aşamasında olan ilk Hyperloop sisteminde, saatte 310 km hıza ulaşıldı. Basınçlı bir tüpün içinde hareket eden kapsül mantığına dayanan Hyperloop’ta hız yükseldikçe kapsülün ve tüpün dayanıklılığı bir sorun teşkil etmeye başlıyor.

Ancak Hyperloop’u uçak veya trene alternatif olarak hayata geçirebilmek için çok yüksek hızlara ulaşması gerekiyor, aksi halde şehirler arasında basınçlı tüplerden raylı sistemler kurmanın ekonomik bir anlamı kalmıyor.

Nevada’daki test mekanizması, görece kısa kaldığı için çok yüksek hızları bu platformda test etmek mümkün olmuyor. Hyperloop teknolojisini geliştiren şirket Hyperloop One, test platformunu uzatmadan önce mevcut platformda 400 km/s hıza çıkmayı planlıyor. Test platformunun genişletilmesinden sonra ise saatte 700-800 km’lik hızlar test edilebilecek. Bu da, Hyperloop trenlerinin uçaklar kadar hızlı gidebileceği anlamına gelecek.

Hyperloop One şirketinin yaptığı deneme sürüşüne dair görüntülerin paylaşıldığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>