IBM CEO’su görevinden ayrılıyor

0

Büyük Mavi’ye yeni CEO geliyor, Ginni Rometty yıl sonuna kadar görevde kalıyor. Ayrıca yeni yönetim kurulu başkanı da atandı

 IBM CEO’su Ginni Rometty görevinden ayrılacağını açıkladı. IBM’in yeni CEO’su ise Arvind Krishna oldu. Krishna görevi 6 Nisan’da devralacak.

2012 yılından bu yana IBM’i yöneten Rometty, bu yıl sonuna kadar şirkette çalışmaya devam edecek. 40 yıldır IBM’de çalışan Rometty, bunun ardından da emekliye ayrılacak. Yeni CEO Arvind Krishna ise IBM’in bulut ve kognitif bilişim bölümlerini yönetiyordu. Şirkette bununla birlikte yeni bir atama daha yapıldı ve yönetim kurulu başkanlığına Jim Whitehurst getirildi. Whitehurst, IBM’in geçen yıl 33 milyar dolara satın aldığı Red Hat’in CEO’suydu. Böylece IBM’de ilk kez CEO ve yönetim kurulu başkanlığını farklı isimler üstlenecek.

Yeni CEO 30 yıllık IBM’li

Yeni CEO Arvind Krishna, 1990 yılından bu yana IBM’de çalışıyor. Indian Institute of Technology’den mezun olan Krishna, University of Illinois Urbana-Champaign’de doktorasını tamamladı. Krishna’nın geçen yılki Red Hat satın almasında önemli role sahip olduğu belirtiliyor.

Rometty 65 şirket satın aldı

Bu arada, IBM’in Ginni Rometty’nin ayrılığına ilişkin yayımladığı açıklamada, Rometty’nin yönetiminde IBM’in 65 şirket satın aldığı ifade ediliyor. Rometty ayrıca IBM’in ürün gamının yüzde 50’sini yeniledi ve şirketin 21 milyar dolarlık hibrit bulut işini hayata geçirdi. Bununla birlikte, Rometty IBM’in kendi alanındaki işlere odaklanması için 9 milyar dolarlık varlığını da elden çıkardı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>