Techinside Google News
Techinside Google News

İddialar korkunç: Binlerce sahte hesap ile, 2024 seçimlerini manipüle etmeye hazırlanıyorlar!

Meta, Perşembe günü yaptığı açıklamada Çin'de bir kişinin Amerikalılara aitmiş gibi görünen binlerce sahte sosyal medya hesabı oluşturduğunu söyledi.

Söylenene göre Meta, bu hesapları gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde ABD’yi bölmek amacıyla kutuplaştırıcı siyasi içerik yaymak için kullanıyor.

Yaklaşık 4.800 sahte hesaptan oluşan ağ, Facebook ve Instagram’ın sahibi olan Meta tarafından tespit edilip ortadan kaldırıldığında hedef kitle oluşturmaya çalışıyordu. Hesaplarda, siyasi meselelere ağırlık veren sıradan Amerikalı Facebook kullanıcıları gibi görünmenin bir yolu olarak sahte fotoğraflar, isimler ve konumlar yer alıyor.

- Advertisement -

Hesaplar, diğer ağların yaptığı gibi sahte içerik yaymak yerine politikacılar, haber kaynakları ve diğerleri tarafından oluşturulan X gönderilerini yeniden paylaşmak için kullanıldı. Birbiriyle bağlantılı hesaplar hem liberal hem de muhafazakar kaynaklardan içerik çekiyordu; bu da amacının bir tarafı veya diğerini desteklemek değil, partizan bölünmeleri abartmak ve kutuplaşmayı daha da alevlendirmek olduğunun bir göstergesiydi.

Yeni tanımlanan ağ, Amerika’nın yabancı düşmanlarının anlaşmazlık ve güvensizlik yaratmak için ABD merkezli teknoloji platformlarını nasıl kullandığını gösteriyor ve gelecek yıl ABD, Hindistan, Meksika, Ukrayna’da ulusal seçimlerin yapılacağı çevrimiçi dezenformasyonun oluşturduğu ciddi tehditlere işaret ediyor.

Meta platformlarındaki gerçek dışı davranışlara ilişkin soruşturmaları yürüten Ben Nimmo, “Bu ağlar hâlâ izleyici kitlesi oluşturmakta zorlanıyor, ancak bunlar bir uyarıdır.” dedi. “Yabancı tehdit aktörleri gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde internet üzerinden insanlara ulaşmaya çalışıyor ve bizim de tetikte olmamız gerekiyor.

Merkezi Menlo Park, California’da bulunan Meta, Çin ağını Çin hükümetine kamuya açık bir şekilde bağlamadı, ancak ağın o ülkeden kaynaklandığını belirledi. Hesapların yaydığı içerik, ABD içindeki partizan ve ideolojik bölünmeleri artırmaya çalışan Çin hükümetinin diğer propagandalarını ve dezenformasyonlarını büyük ölçüde tamamlıyor.

Ağ, normal Facebook hesaplarına daha çok benzemek için bazen moda veya evcil hayvanlar hakkında paylaşımlar yapıyordu. Bu yılın başlarında bazı hesaplar, Amerikan tarzı görünen kullanıcı adlarını ve profil resimlerini aniden Hindistan’da yaşadıklarını düşündüren yenileriyle değiştirdiler. Hesaplar daha sonra Tibet ve Hindistan hakkında Çin yanlısı içerik yaymaya başladı; bu, sahte ağların yeni hedeflere odaklanmak için nasıl yönlendirilebileceğini yansıtıyordu.

Meta, seçim dürüstlüğünü ve demokrasiyi korumaya olan bağlılığının bir kanıtı olarak sahte sosyal medya ağlarını kapatma çabalarına sık sık işaret ediyor. Ancak eleştirmenler, platformun sahte hesaplara odaklanmasının, sitede halihazırda mevcut olan ve kutuplaşmaya ve güvensizliğe katkıda bulunan yanlış bilgilerle ilgili sorumluluğunu yerine getirmedeki başarısızlığından uzaklaştığını söylüyor.

Örneğin Meta, 2020’deki ABD seçimlerine hile karıştırıldığını veya çalındığını iddia eden eski Başkan Donald Trump’ın ve seçim usulsüzlükleriyle ilgili iddiaları defalarca çürütülen diğer Cumhuriyetçilerin yalanlarını güçlendiren, kendi sitesindeki ücretli reklamları kabul edecek.

Reklam politikası sorulduğunda şirket, geçmişteki seçimlere değil gelecekteki seçimlere odaklandığını ve yaklaşan yarışmalar hakkında asılsız şüphe uyandıran reklamları reddedeceğini söyledi.

Meta, siyasi reklamların yapay zeka tarafından oluşturulan içerik içermesi halinde sorumluluk reddi beyanı taşımasını gerektirecek yeni bir yapay zeka politikasını açıklarken şirket, daha geleneksel programlar kullanılarak oluşturulan diğer değiştirilmiş videoların, dijital video da dahil olmak üzere platformunda kalmasına izin verdi.

Meta’nın dezenformasyon ve terörizm konusundaki yaklaşımını eleştiren sivil haklar liderleri ve teknoloji uzmanlarından oluşan Facebook Gözetim Kurulu’nun politika danışmanı Zamaan Kureyşi, “Meta’nın ne söylediğine değil, ne yaptığına bakın.” dedi.

Meta yöneticileri, teknoloji devinin önümüzdeki seçim yılı için çoğu önceki seçimler için uygulamaya konulan politikalarını açıklamasının ertesi günü, Çarşamba günü gazetecilerle yaptığı bir konferans görüşmesi sırasında ağın faaliyetlerini tartıştı.

2024 yılı zor olacak

Ancak sosyal medya ile dezenformasyon arasındaki bağlantıyı inceleyen uzmanlara göre 2024 yılı yeni zorluklar doğuracak. Pek çok büyük ülkede ulusal seçimler yapılmasının yanı sıra karmaşık yapay zeka programlarının ortaya çıkması, seçmenleri yanıltabilecek gerçeğe yakın ses ve video oluşturmanın her zamankinden daha kolay olduğu anlamına geliyor.

Syracuse Üniversitesi’nde dijital medya üzerine çalışan profesör Jennifer Stromer-Galley, “Platformlar hâlâ kamusal alandaki rollerini ciddiye almıyor.” dedi.

Stromer-Galley, Meta’nın seçim planlarını “mütevazı” olarak nitelendirdi ancak bunun X’in “Vahşi Batı“sıyla tam bir tezat oluşturduğunu belirtti. O zamanlar Twitter olarak adlandırılan X platformunu satın aldığından beri Elon Musk, içerik denetlemeye odaklanan ekipleri ortadan kaldırdı ve birçok kullanıcıyı tekrar memnuniyetle karşıladı. Daha önce nefret söylemi nedeniyle yasaklanmıştı ve siteyi komplo teorilerini yaymak için kullanmıştı.

Meta, veri merkezi raflarını taşımak için robotları deniyor

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler algoritmik öneriler, yanlış bilgilendirme, derin sahtekarlıklar ve nefret söylemini ele alan yasalar için çağrıda bulundular ancak 2024 seçimlerinden önce herhangi bir önemli düzenlemenin geçme şansı çok az. Bu, gönüllü olarak polislik yapma görevinin platformlara düşeceği anlamına geliyor.

Sosyal medyaya yönelik yeni federal düzenlemeleri destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Tech Oversight Project’in genel müdür yardımcısı Kyle Morse’a göre, Meta’nın şu ana kadar seçimi koruma çabaları “2024’te neler bekleyebileceğimizin korkunç bir önizlemesi“. “Kongre ve yönetimin Meta, TikTok, Google, X, Rumble ve diğer sosyal medya platformlarının demokrasimize açıkça zarar veren yerli ve yabancı aktörlere aktif olarak yardım ve yataklık yapmamasını sağlamak için hemen harekete geçmesi gerekiyor.

Bu hafta Meta tarafından tespit edilen sahte hesapların çoğunun X’te de neredeyse aynı hesapları vardı ve bunlardan bazıları Musk’ın gönderilerini düzenli olarak retweetledi.

Bu hesaplar X’te aktif kalıyor. Platformdan yorum isteyen bir mesaja yanıt verilmedi.

Meta ayrıca Çarşamba günü aralarında İran, Çin ve Rusya’nın da bulunduğu yabancı rakiplerin seçimlere müdahale etmek için sosyal medyayı kullanma riskini değerlendiren bir rapor yayınladı. 

Raporda, Rusya’nın son zamanlardaki dezenformasyon çabalarının ABD’ye değil Ukrayna’ya karşı savaşına odaklandığı, işgal altındaki ülkeye verilen desteği baltalamak amacıyla devlet medyasının propagandasını ve yanlış bilgilendirmeyi kullandığı belirtildi.

Meta’nın baş müfettişi Nimmo, Rusya’nın gelecek yıl yapılacak seçimler öncesinde Amerika’daki siyasi tartışmalara enjekte etmeye çalıştığı herhangi bir dezenformasyonun odak noktasının Ukrayna’ya karşı görüş değiştirmenin büyük olasılıkla olacağını söyledi.

Nimmo, “Bu 2024 öncesinde önemli.” dedi. “Savaş devam ederken, özellikle Rusya’nın seçimle ilgili tartışmaları ve Ukrayna’ya destek odaklı adayları hedef alma girişimlerini görmeyi beklemeliyiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir